ucesnici fdfdfdfd

Vladimir Pištalo rođen je u Sarajevu 1960. godine. Završio je Pravni fakultet u Beogradu, a doktorirao na Univerzitetu Nju Hempšir u SAD na temi višestrukog identiteta srpskih iseljenika - srpskom, američkom i jugoslovenskom. Radi na Beker koledžu, u Vusteru, Masačusets, gde predaje svetsku i američku istoriju. Vladimir Pištalo je jedan od najznačajnijih savremenih srpskih pisaca. Njegova najpoznatija dela su romani „Tesla, portret među maskama“, „Milenijum u Beogradu“ i „Venecija“ i ona se prevode, ili su već prevedena, na desetak svetskih jezika.

Slobodan Vladušić, pisac i esejista, rođen je 1973. godine u Subotici, gde je završio osnovnu i srednju školu. Studirao je srpsku književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Bio je stalni književni kritičar u listovima Politika i Večernje novosti. Četiri godine je uređivao i časopis Letopis Matice srpske. Do sada je napisao tri romana: Forward (2009, 2 izdanja) – Vitalova nagrada, i Mi izbrisani (2012, 3 izdanja) – nagrada Meša Selimović, Veliki juriš (2018, 4 izdanja) – nagrada Janko Veselinović. Pored romana piše i terijsku prozu: Crnjanski, Megalopolis (2011, 2 izdanja), nagrada Isidora Sekulić, Košarka to je Partizan (2016), Književnosti i komentari (2017, 2 izdanja), nagrade Laza Kostić i Đorđe Jovanović. Zaposlen je kao vanredni profesor na Odseku za srpsku književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Oficijelni sajt: www.slobodanvladusic.net

Stevan Bradić (1982, Novi Sad) osnovne studije završio je na Odseku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Diplome mastera stekao u na univerzitetima u Novom Sadu (komparativna književnost) i Stokholmu (engleska književnost). Doktorirao je na Odseku za komparativnu književnost u Novom Sadu. Piše poeziju, eseje, prikaze i kritiku, prevodi sa engleskog. Objavio je zbirke pesama Jastog (Novi Sad: Prelom, 2021), Na zemlji (Beograd: Treći trg, 2017) i U kotlarnici (Novi Sad: Adresa, 2013), kao i studije Nemi govor (Novi Sad: IK Zorana Stojanovića, 2021), Nemogući zavičaj (Šabac: Fondacija „Stanislav Vinaver“, 2020) i Simulacija i gastronomija (Beograd: Službeni glasnik, 2012). Priredio je antlogiju savremene srpske poezije Logične pobune (Beograd: Laguna, 2022) i Linije bekstva: antologiju savremene poetske i vizuelne kulture u Novom Sadu (Novi Sad: Mračna komora, 2022). Poezija mu je prevođena na engleski, nemački i mađarski jezik. Dobitnik je Nagrade “Vasko Popa” (2022) i Knjige godine DKV (2022) za zbirku pesama Jastog. Priredio je i preveo temate posvećene A. Rembou i T. S. Eliotu (Polja), Žaku Ransijeru (LMS) i savremenoj američkoj poeziji (Rizom). Boravio je na rezidencijalnim boravcima na Elibi (Italija) i u Pečuju (Mađarska). Kao gostujući predavač držao je seminare na univerzitetima u Čikagu, Stokholmu, Nikoziji, Alikanteu, Bambergu i Su Folsu. Bio je stipendista fondacije Fulbrajt, Akademie Schloss Solitude i Švedskog insistuta. Zaposlen je kao docent na Odseku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, gde je takođe koordinator za međunarodnu saradnju. Glavni je urednik časopisa i portala za književnost, filozofiju i društvenu teoriju Rizom, video platforme Mračna komora i manifestacije Književna mašina. Član je Američke asocijacije za komparativnu književnost (ACLA), Švedske asocijacije za američke studije (SAAS) i Društva književnika Vojvodine. Živi u Novom Sadu.

Zoran Kolundžija, rođen 20. juna 1952. godine u Nišu, SR Srbija, osnovnu školu, gimnaziju i Filozofski fakultet završio u Novom Sadu u kom neprekidno živi od 1966. godine Prvo zaposlenje u Kulturno-prosvetnoj zajednici Vojvodine (današnji Zavod za kulturu Vojvodine) od 1980. do 1990. godine. Samostalnu Izdavačko-knjižarsku agenciju PROMETEJ registrovao 10. januara 1990. godine i otada se smatra samostalnim privrednikom. U toku 25 godina postojanja Prometeja potpisao kao urednik i izdavač oko 2.500 naslova, više puta nagrađivan kao izdavač...

Srđan Orsić (1987), književni istoričar, docent na Odseku za srpsku književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, na kojem je završio i osnovne, master i doktorske studije. Objavio knjige: Čegrst i kamašne: eseji o delu Slobodana Selenića (2014), Jašin osmejak: smeh u pripovetkama Jakova Ignjatovića (2015), Lik stranca u srpskom romanu 19. veka (2018), Ulica Milutina Milankovića (2019), te zbirke poezije Mesečar (2008) i Svetlomračja (2011). Priredio za štampu knjige Stevana V. Popovića, Aleksandra Tišme, Milovana Glišića, Skendera Kulenovića i Laze Kostića. Autor više desetina naučnih i stručnih radova. Primarna polja interesovanja: srpska književnost 19. i 20. veka, imagologija, istorija privatnog života, istoriosofija.

Aleksandar Jerkov (Beograd, 1960) je srpski univerzitetski profesor, teoretičar i istoričar književnosti, prvenstveno srpske. Redovni je profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beoradu. Takođe je i upravnik Univerzitetske biblioteke Svetozar Marković u Beogradu.[1] Biografija Rođen je 1960. godine u Beogradu, gde je završio osnovnu školu, gimnaziju i Filološki fakultet. Diplomirao je na Grupi za jugoslovenske književnosti sa opštom književnošću Filološkog fakulteta u Beogradu. Magistrirao je na Grupi za nauku o književnosti tezom Uloga pripovedačke samosvesti u oblikovanju fikcionalnog sveta književnog dela u srpskoj prozi od 1965. do 1980. godine, a doktorirao je na istom fakultetu odbranivši tezu Osobenosti pripovedačkog postupka u romanima Ive Andrića, Vladana Desnice, Meše Selimovića, Miloša Crnjanskog i Danila Kiša (vidovi imanentne poetike).[2] Kao asistent-pripravnik radio je od 1984. godine, zatim kao asistent, docent i od 2010. kao vanredni profesor za Srpsku književnost XX veka.

Milena Kulić, rođena 1994. godine u Bačkom Dobrom Polju. Urednik i osnivač časopisa KULT. Radi kao stručni saradnik Odeljenja za književnost i jezik Matice srpske. Član redakcije časopisa Scena. Dobitnica nagrada Borivoje Marinković za 2015. godinu, Dositejevo zlatno pero za 2019. godinu, nagrade Festivala poezije mladih za 2020. godinu i Timočke lire za 2023. godinu. Objavljena knjiga Let Minervine sove: ogledi o pozorišnoj umetnosti, priređeno više knjiga. Završava doktorsku disertaciju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu o teorijsko-kritičkoj misli Slobodana Selenića o drami. Interesuje se za teoriju dramskih i pozorišnih umetnosti, pozorišnu kritiku i istorijsku teatrologiju.

Antonije Simić, rođen je u Kruševcu 1988. godine. Osnovne i master studije srpske književnosti i jezika završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a na istom fakultetu je trenutno na doktorskim studijama. Piše naučne radove iz oblasti književnosti i bavi se prevođenjem poezije, uglavnom sa engleskog jezika. Živi i radi u Novom Sadu.

Vladimir Gvozden, istoričar književnosti, književni kritičar i teoretičar, prevodilac, zaposlen na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Bio je gostujući profesor na Univerzitetu u Regenzburgu, predavanja po pozivu je držao na univerzitetima u Bambergu, Gisenu, Pragu, Segedinu i Londonu, gostujući istraživač bio na univerzitetima u Torontu, Inzbruku i Brnu, lektor na Univerzitetu u Poznanju, radovi su mu prevođeni na mađarski, makedonski, bugarski, španski, poljski i nemački jezik. Objavljene knjige: Jovan Dučić putopisac: ogled iz književne imagologije (2003), Činovi prisvajanja: od teorije ka pragmatici teksta (2005); Srpska putopisna kultura 1914-1940 (2011); Književnost, kultura, utopija (2011); Pregledni rečnik komparatističke terminologije u književnosti i kulturi, ur. Bojana Stojanović Pantović, Miodrag Radović, Vladimir Gvozden (2011); Nine Serbian Poets: Anthology of Contemporary Serbian Poetry / Devet srpskih pesnika: Antologija novije srpske poezija (2012); Gordost (grupa autora), N. Sad, 2014. Član uredništva časopisa Zlatna greda i Zbornika za jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Dobitnik je nagrade Društva književnika Vojvodine za prevod godine (2005), Nagrade „Laza Kostić“ (2012) i nagrade Društva književnika Vojvodine za knjigu godine (2012).

Vladislava Gordić Petković je redovna profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Oblasti naučnog istraživanja kojima se bavi su savremena engleska i američka književnost, Šekspirovo stvaralaštvo i digitalne tehnologije u književnosti i obrazovanju. Bavi se istorijom i teorijom književnosti, komparativnim izučavanjem srpske i stranih književnosti, piše književnu kritiku i prevodi sa engleskog. Objavila je monografije Sintaksa tišine: poetika Rejmonda Karvera (1995) i Hemingvej: poetika kratke priče (2000), zbirke naučnih studija Korespondencija: tokovi i likovi postmoderne proze (2000), Na ženskom kontinentu (2007) i Mistika i mehanika (2010). Književne kritike i eseji sabrani su u knjigama Virtuelna književnost (2004), Virtuelna književnost 2 (2007), Književnost i svakodnevica (2007) i Formatiranje (2009). Književnost s praga veka: ogledi (i) iz anglofone književnosti objavila je u koautorstvu s Ivanom Đurić Paunović (2019). Priredila je za štampu drame Vilijama Šekspira Koriolan, Hamlet i Magbet, Buku i bes Vilijama Foknera i kritičko izdanje književnog dela Antonija Isakovića za antologijsku ediciju Deset vekova srpske književnosti. Bila je članica redakcije književnih časopisa „Shakespeare and Company“, „Polja“, „Transkatalog“, i „Mostovi“, glavna i odgovorna urednica Godišnjaka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2012-2015) i glavna urednica časopisa „Kultura“ (2017-2021). Za prevode knjiga Entonija Berdžesa i Ernesta Hemingveja nagrađena je nagradom „Laza Kostić“ Novosadskog salona knjige i nagradom Društva književnika Vojvodine za prevod godine. Za rukopis knjige Književnost i svakodnevica dobila je nagradu „Istok – Zapad“. Dobitnica je plakete „Kapetan Miša Anastasijević“ za projekte prevodilaštva, književnosti i kulture.

Petar Žarković, istoričar, je naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Doktorirao je na odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, sa temom “Marko Nikezić i jugoslovenska spoljna politika 1952-1972”. Oblast naučnog istraživanja su mu: politička i društvena istorija socijalističke Jugoslavije 1945-1991, Jugoslavija i Hladni rat, i intelektualna istorija. U okviru Instituta član je Labaratorije za istraživanje socijalizma i (post) jugoslovenske studije.



Miljko Živojinović rođen je 31.01.1961. godine u Beogradu. Sin glumca Velimira Bate Živojinovića, ima 3 godine mlađu sestru Jelenu. Postao je advokat 1988. godine. Živi i radi na relaciji Pariz - Beograd poslednjih 16 godina. Bio je prisutan na snimanju filma “Sutjeska” 1971 - 1972 godine na Tjentištu, o čemu će govoriti na panelu 8, ovogodišnje konferencije.


Mario Liguori (Sarno, Italija), diplomirao je komparativne jezike i kulture na Univerzitetu L’Orientale u Napulju, a master studije završio na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gde je i doktorirao. Piše na italijanskom i srpskom jeziku. Zastupljen je u antologiji Buket za staru damu (Protego, 2008), a autor je putopisne proze Snatrenja (Službeni glasnik, 2010), dvojezične zbirke Sedam jesenjih priča/Sette storie autunnali (Akademska knjiga, 2013), knjige priča Prva ljubav (Laguna, 2014), monografije Vedi Napoli e poi muori: Napulj u srpskim putopisima od 1851. do 1951. godine (Službeni glasnik, 2015), romana Napuljski diplomata (Laguna, 2016), monografije Ideja Napulja (Zavod za udžbenike, 2018), romana Samo ubistvo (Laguna, 2019), monografije Italijanski jezički trougao (Alma, 2021) i dvojezične zbirke Immagini di Sarajevo/Slike o Sarajevu (Prosvjeta, 2022). Objavljivao je u listovima Danas, Blic, Politika, Oslobođenje, L’Isola, Polja i drugim časopisima i dnevnicima u Italiji, Srbiji, Poljskoj i Bosni. Prevodio je naučne radove i kataloge za Galeriju Matice srpske, a radio je kao simultani prevodilac na naučnim skupovima u Italiji i Srbiji. Bio je gost na prestižnom Hariman institutu Univerziteta Kolumbija u Njujorku. Od 2007. do 2009. živeo je u Švedskoj, gde je, između ostalog, predavao u Centru za jezike Kävlinge Lärcentrum. Strastveni je putnik: posetio je gotovo sve evropske države, a duže je boravio u Irskoj, Velikoj Britaniji i Sloveniji. Govori italijanski, srpski, engleski, švedski i slovenački. Dobitnik je nagrade „Branislav Mane Šakić“ za izuzetno vladanje srpskim jezikom i uspostavljanje mostova saradnje između Italije i Srbije. Mario Liguori je vanredni profesor na Filozofskom fakultetu i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde predaje italijanski jezik, književnost i kulturu.

Anđelka Ružić, profesorka srpskog jezika i književnosti i urednica u izdavačkoj kući Kreativni centar, već dugi niz godina sarađuje s našim najboljim piscima. Jasminka Petrović, Vesna Aleksić, Zlatko Vasić, Dejan Aleksić, Ivana Nešić, Vesna Vidojević Gajović samo su neka od imena poznatih srpskih književnih stvaralaca za decu i mlade. Na obostranu radost i zadovoljstvo, te saradnje rezultirale su brojnim knjigama, koje su dobile najveće domaće književne nagrade. Autorka je priručnika za kreativno pisanje Putovanje u središte priče koji je ušao u uži izbor za nagradu Najbolji evropski udžbenik (BELMA award 2023).

 

 

Dr Tijana Palkovljević Bugarski upravnik, istoričar umetnosti, muzejski savetnik Istoriju umetnosti diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1999. godine, a nakon toga nastavila magistarske i doktorske studije na istom fakultetu. Doktorirala je 2016. godine na Odseku za muzeologiju sa disertacijom Galerija Matice srpske – slika kulturnog identiteta posredstvom prezentacije umetničkih dela. U Galeriji Matice srpske zaposlena je od 2001. godine, prvo kao kustos za edukaciju i PR a od 2003. kao pomoćnik upravnika. Upravni odbor Matice srpske imenovao ju je 2010. godine za upravnika. Čitavu deceniju uspešno vodi ovu nacionalnu muzejsku ustanovu koju je smelo transformisala u aktivan i moderan muzej. Posvećena je razvijanju svestrane saradnje u kulturi, kako u međumuzejskoj saradnji nacionalnih institucija, tako i u povezivanju na međunarodnom planu. Kao rezultat ovog posvećenog rada nastale su brojne izložbe, edukativni programi, razmene i multidisciplinarna saradnja sa brojnim partnerima. Na istraživačkom polju bavi se proučavanjem nacionalne umetnosti i vizuelne kulture XX veka, pitanjima zaštite i promocije kulturnog nasleđa i razvojem inovativnih muzeoloških pristupa. Angažovana je na kreiranju programske i izdavačke delatnosti Galerije, razvoju međunarodne saradnje i pozicioniranju Galerije Matice srpske na nacionalnom i međunarodnom nivou. Objavljuje knjige, tekstove u katalozima i priloge u stručnim časopisima. Učestvuje u radu stručnih skupova i radionica u zemlji i inostranstvu vezanih za oblast muzejskog menadžmenta, marketinga i edukativnih programa. Gostujući je predavač na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Odseku za komparativnu književnost. Član je Odeljenja za likovnu umetnost Matice srpske, Upravnog odbora Matice srpske i Izvršnog odbora nacionalnog komiteta ICOM-a (International Committee of Museum). Aktivno učestvuje u radu Mreže evropskih muzejskih organizacija (NEMO) i Foruma slovenskih kultura. Od 2012. godine je nacionalni koordinator Evropske muzejske akademije (European Museum Academy). Predsednik je Upravnog odbora Fondacije „Novi Sad 2022 − Evropska prestonica kulture”, a od 2022. godine, predsednik je Komisije za izbor nacionalne prestonice kulture. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja i nosilac ordena Viteza umetnosti i književnosti Ministarstva kulture Francuske.

Vera Kopicl osnovala je i uređivala Međunarodni video festival žena autora VideoMedeja, autorka izložbe novosadskih slikarki Ogledalo anime. Suosnivačica je Saveza feminističkih organizacija „(Re)konekcija“ čiji programi su deo aplikacione knjige Novi Sad- Evropska prestonica kulture, a u okviru kojeg se realizuju projekti Digitalne platforme ŽeNSki muzej, likovni program i izdavačka delatnosti Multimedijalne plarforme ženske kulture, aktivizma i teorije K.A.T. Priredila je „Žensku čitanku“, monografiju o Milici Miletić Tomić, zbornik o umetnosti novih medija „VideoMedeja“. Autorka knjige „Metajezik iščašenog žanra/ song u postdramskom tekstu Milene Marković“; koautorka zbornika „Teorijski diskursi savremene ženske kulture“. Tekstove objavljivala u časopisima i publikacijama: Kultura, Profemina, Interkulturalnost, Art centrala, Knjiženstvo...


Nikola Perišić je doktorand na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, pre toga je na istom fakultetu diplomirao novinarstvo i komunikologiju, a masterirao politikologiju na modulu Izbori i izborne kampanje. Trenutno je zaposlen kao istraživač-pripravnik na Institutu za političke studije i izvršni direktor je Centra za društvena istraživanja, organizacije sa Fakulteta političkih nauka. U izdavačkoj kući Magnus obavlja posao glavnog PR koordinatora. Bio je učesnik na desetine različitih stručnih skupova na domaćem i međunarodnom nivou.

Zoran Hamović je rođen 25. novembra 1957. goidne u Beogradu. Diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu. Tokom profesionalne karijere u Institutu za strane jezike (Beograd), izdavačkim preduzećima “Rad“ i “Clio“ stekao je široka znanja u oblasti izdavaštva, menadžmenta, kulturne politike, obrazovne politike i medija. Sarađivao je sa obrazovnim programima i redakcijama za kulturu brojnih štampanih i elektronskih medija, uključujući i kulturnu redakciju Radio Televizije Srbije (1990). U periodu 2000. - 2015. lično je dobio niz domaćih i stranih priznanja za uređivačke i izdavačke poduhvate, uključujući nagradu Biblioteke grada Beograda za najboljeg izdavača 2003. godine, takođe i Beogradski sajam knjiga proglasio je „Clio“ za najboljeg izdavača 2003. i 2010. godine.




Jurica Pavičić je hrvatski romanopisac, scenarist, pisac kratkih priča i novinar. Literarni ugled stekao je svojim kratkim pričama, te trilerima i kriminalističkim romanima u kojima miješa socijalnu analizu s mračnom vizijom ljudske prirode i kompleksnim moralnim situacijama. Dobitnik je više književnih nagrada. Pavičić je u Splitu završio osnovnu i srednju školu. Diplomirao povijesti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 1990. radi kao filmski kritičar i kolumnist različitih novina (Slobodna Dalmacija, Vijenac, Zarez, Nedjeljna Dalmacija). Godine 1992. nagrađen nacionalnom nagradom za filmsku kritiku Vladimir Vuković. Od 1994. piše u različitim novinama tjednu kolumnu Vijesti iz Liliputa u kojoj secira društvo, politiku i kulturu ratne i poslijeratne Hrvatske. Za tekstove iz te serije 1996. dobiva nagradu nacionalnog novinarskog društva Marija Jurić Zagorka, 2002. nagradu za doprinos novinarstvu Veselko Tenžera, a 2007. nagradu Miljenko Smoje Slobodne Dalmacije. Godine 2000. Pavičić seli u Jutarnji list gdje kolumna Vijesti iz Liliputa i danas izlazi.

Muharem Bazdulj (Travnik, 1977.) je pisac, novinar i prevodilac. Objavio desetak knjiga, među kojima su zbirke priča Druga knjiga i Čarolija te romani Sjetva soli i April na Vlašiću. Knjige su mu prevedene na engleski, nemački i poljski jezik, a priče uvrštene u prestižne svetske antologije kakve su Best European Fiction i The Wall in My Head. Radi kao novinar za nedeljnik Vreme, a kolumne redovno piše za sarajevsko Oslobođenje i beogradsku Politiku. Dobio nagradu za novinara godine u BiH 2013. godine te nagrade “Stanislav Staša Marinković“ i “Bogdan Tirnanić“ 2014. Preveo, između ostalog, sa engleskog jezika knjige Vilijama Batlera Jejtsa, Pola Ostera i Marka Tompsona. Živi u Beogradu.

Mirko Štark je od leta 2008 izredni profesor na Akademiji za umetnost Univerze v Novem Sadu, na smeri Produkcija za avdiovizualne medije. Bil je organizator proizvodnje, Televizija Novi Sad, Srbija, 1976 – 1980; asistent producenta, Televizija Novi Sad, 1980 – 1985; producent, Televizija Novi Sad, 1985 – 1993; izvršni producent, Media Lab, reklamno podjetje, Novi Sad, 1994 –1999; direktor produkcije, Urbans, televizijska in video produkcija, Novi Sad, 2000 – 2003.

Nenad Novak Stefanović (Beograd,1961), romansijer, publicista, novinar. Romani: Darovi mrtvih(1988), Prisustvo Boga (1990), Pijemont(1992), Doktor sluša sving (2009), Svetlarnik (2011), Ubistvo u kapetan Mišinoj(2016), Jedno ubistvo u Parijaršiji(2018) Hronike: Pokrštavanje petokrake (1994), Sneg u julu (1996), Jedan svet na Dunavu (1996), Odbrana Beograda (2000), Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda(2017) Putopis: Zemlja u koferu(2007), Muzeopisi (2018) Prevodi: Ein Volk an der Donau (Stiftung des privaten Rechts, Munchen, 1999), Homeland in a suticase (Universitu of Mary Press, Bismarck, North Dakota).

Đorđe Matić (Zagreb, 1970) je pesnik, esejista, kritičar i prevodilac. Odrastao je u Zagrebu. Od 1991. živeo je prvo u Italiji, a potom u Holandiji, gde je studirao englesku i italijansku književnost u Amsterdamu.[1] Objavio je zbirke poezije „Lingua franca“ (Prosvjeta, Zagreb, 2013) i „Haarlem Nocturne“ (Uitgeverij In de Knipscheer, 2016, na holandskom), zatim knjigu eseja o muzici „Tajni život pjesama – hrvatska popularna muzika devedesetih“ (Antibarbarus , Zagreb, 2014) i „Tajne veze“ (hrvatsko izdanje: Sandorf, Zagreb; srpsko izdanje: Heliks, Smederevo, 2017), te zbirka eseja o srpskoj kulturi „Historija i savremenici“ (Prosvjeta, Zagreb, 2018). Godine 2020. objavljene su dve knjige njegovih eseja: na francuskom „Visages du silence – Lica tišine“ (Theatroom, Pariz) i na srpskom knjiga „Senke naših predaka: Otrgnuto od zaborava“ (Portalibris, Beograd). U februaru 2021. objavio je novu zbirku poezije „Drugi zvuk“ (Presing, Mladenovac, 2021). Urednik je i koautor „Leksikona JU mitologije ” (Rende, Beograd, 2004), i koautor (sa Merimom Ključo) trojezičnog muzičkog priručnika „Eastern European Folk Tunes” (Schott World Music, 2009). ). Priredio je nekoliko knjiga publicistike, kao i nekoliko knjiga iz oblasti istorijskih nauka. Autor je romana „Nioktuda s ljubavlju" (2021). Stalni je saradnik zagrebačkog časopisa Prosvjeta i portala Oko Radio-televizije Srbije. Član je Hrvatskog društva književnika i SKD Prosvjeta. Živi u Poreču. Oženjen je suprugom Elenom i ima ćerku Milicu..

Zlatko Crnogorac je izvršni producent ustanove kulture gradske opštine Stari grad – Parobrod, njen je kreativni direktor, jednako kao i manifestacije Filmstreet. Istovremeni je free lance koncertni i event producent poslednjih 15 godina u rasponu događaja od Bijelog Dugmeta na Hipodromu preko Rolingstonsa na Ušću i u Budvi do U2 u Zagrebu, kao i pregršt drugih i manjih lokalnih projekata i festivala. Kroz studijski projekat upoznavanja sa institutom EU prestonice kulture zvanično je poseto Esen, Turku, Talin, Gimaraeš, Košice, Marselj, Umeu, Plzen, Vroclav i Arhaus u aktuelnim godinama njihovih istoimenih titula. Autor je više studijskih filmova o EU prestonicama kulture emitovanih na N1, kao i stalni saradnik subotnjeg dodatka Danasa, Nedeljnika i Vremena na teme i iz oblasti istorije arhitekture i pop kulture. Više o njemu samom na www.zlatkocrnogorac.com

Dina Živojinović nakon diplomiranja na smeru Savremene Književnosti na Sorboni u Parizu i Komunikacija u Kaliforniji, karijeru je preusmerila na antiterorizam i bezbednost sticanjem Mastera u Eseksu, kako bi nastavila svoje usavršavanje na Diplomatskoj Akademiji u Ministarstvu Spoljnih Poslova Republike Srbije. Nakon tri godine rada na poziciji Atašea, odlučila je da se posveti očuvavanju porodične umetničke tradicije, kroz osnivanje Fondacije Velimira Bate Živojinovića, o kojoj će pričati na ovom panelu.

Vesna Farkaš rođena je u Somboru 1966. Svoja prva medijska iskustva sticala na legendarnom ''In radiju'' od 1997-2009.Na tom mediju radila mnoge autorske emisije,od kojih je njoj najdraža ''Kofein&Tein''. 2010 pocinje da radi na RTV Panoniji, gde je jedno vreme bila i zamenik gl. i odgovornog urednika. Za 7 godina provedenih na ovoj Tv stanici u atorskoj emisiji ''Ćaskanje'' ugostila je više od 400 veoma važnih i značajnih ''figura'' iz sveta umetnosti u njenom najširem obliku. Od 2017 ponovo se vraća svojoj ''prvoj ljubavi'', radiju i u nezavisnoj produkciji za Radio Novi Sad uređuje rubriku pod imenom ''Kultivator''.Pasionirana ljubiteljka pisane reči, umetnčke muzike i to starih majstora, ali joj ni elektronska muzika nije upošte mrska. Uvek se rado odaziva na sve manifestacije humanitarnog karaktera, nepopravljiva naivčina i neko ko zaista veruje u ljude.


Dejan Aleksić (Kraljevo, 1972) pesnik, dramski pisac, romanopisac i stvaralac književnih dela za decu. Diplomirao je na Odseku za srpsku književnost i jezik Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Objavio je jedanaest pesničkih zbirki, knjigu drama, jedan roman i preko dvadeset knjiga za decu. Dobitnik je brojnih značajnijih književnih nagrada za poeziju: „Vasko Popa”, „Meša Selimović”, Zmajeva nagrada Matice srpske, „Branko Miljković”, Nagrada SANU iz Fonda „Branko Ćopić”, „Miroslav Antić”, „Risto Ratković”, Prosvetina nagrada, Matićev šal, Brankova nagrada. Poezija Dejana Aleksića prevođena je na desetak evropskih jezika, a posebne knjige pesama objavljene su na španskom, poljskom, francuskom, slovenačkom i makedonskom. Za roman Petlja dodeljene su mu je nagrade „Miloš Crnjanski” i „Vladan Desnica”. Za dramu Vina i pingvina 2010. godine dodeljena mu je Pekićeva stipendija. Kao autor knjiga za decu zastupljen je u čitankama i obaveznoj lektiri za osnovnu školu. I u ovoj oblasti nagrađivan je važnim priznanjima: prvi je dobitnik nagrade „Dušan Radović”, dvostruki dobitnik nagrada „Politikin zabavnik” i „Neven”, nagrade Zmajevih dečjih igara za izuzetan doprinos literaturi za decu, nagrade Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, „Plavi čuperak”, „Zmajev štap”, „Gordana Brajović”, „Rade Obrenović”, Nagrade Grada Niša za književnost za decu, „Gomionica”, Zlatno Gašino pero, Dositejevo pero, Nagrade Radio Beograda, Zlatni ključić Smedereva, kao i međunarodnih priznanja „Mali princ”(dva puta) i White Raven. Radi kao glavni i odgovorni urednik Izdavačke delatnosti „Povelja”, u Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani” u Kraljevu.


Anja Grgić rođena je 1999. godine u Somboru, gde je završila osnovnu i srednju školu. Svoje obrazovanje nastavlja u Novom Sadu, gde 2018. godine upisuje Filozofski fakultet, smer Engleski jezik i književnost. Nakon diplomiranja, 2022. godine upisuje master studije Komunikologije, ali nastavlja da se bavi proučavanjem književnosti. Pored toga, upoznata je i sa svetom digitalnog marketinga, jer radi kao menadžer društvenih mreža za Amplitude Magazin.


Nataša Bundalo Mikić (1983) Književnica i bibliotekarka. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu na Odseku za srpsku književnost i jezik, 2012. a položila stručni ispit iz bibliotekarstva 2022. godine. Piše poeziju, prozu, književnu kritiku, bavi se lekturom, priređivanjem kao i vođenjem književnih događaja. Poezija je objavljivana u zbornicima, časopisima i na internet portalima a prevođena na rusinski, rumunski, makedonski, ruski, italijanski, mađarski i slovački jezik. U Banatskom kulturnom centru iz Novog Miloševa su joj objavljene tri knjige: dve zbirke poezije: „Ginevrin šapat“ (2015) i „Kratki espreso sa gospodinom“ (2018) i roman „Lakovane bele cipele“ (2016). Roman je objavljen i u audio izdanju Saveza slepih i slabovidih Vojvodine. Zbirka poezije „Treći krug snova“ je objavljena u Brankovom kolu iz Sremskih Karlovaca za koju je dobila nagradu „Stražilovo“ (2019). „Godovi bliskosti“ je njena četvrta knjiga poezije objavljena u februaru 2022. Radila je u Društvu književnika Vojvodine i Gradskoj biblioteci u Novom Sadu. Zaposlena je u Biblioteci Matice srpske i sekretar je Društva novosadskih književnika.

 


mr Milana Kvas zvanje magistra istorije umetnosti stekla je na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (2008). Bavi se istraživanjem nacionalne istorije umetnosti XX veka u širem evropskom kontekstu. Profesionalnu karijeru započinje na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu (1999–2000), nastavlja je u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog kao kustos, a od 2017. kao upravnik muzeja. Autor je i koautor brojnih izložbi (Galerija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, Moderna galerija u Lazarevcu, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Galerija slika „Sava Šumanović“ u Šidu, Kulturni centar Srbije u Parizu i dr). Objavila knjigu Sava Šumanović – slikar magijskog realizma. Učestvovala na naučnim skupovima, simpozijumima, tribinama i seminarima u zemlji i inostranstvu (1998–2022: Beograd, Novi Sad, Zagreb, Budimpešta, Roterdam) i u programu Tandem Cultural Capitals (Rijeka, Eš, Liuvarden, 2019). Član je Muzejskog društva Srbije i NK ICOM Srbija.

Rastko Lončar (Knin, 1993), trenutno na doktorskim studijama na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, modul Jezik i književnost. Uređuje časopise Noema i SRP, sekretar Omladinskog odbora Matice srpske, urednik izdanja u sremskokarlovačkom „Brankovom kolu“ i banjalučkoj „Prosvjeti“ (edicija Atribut). Urednik portala „Kovači kulture“. Do 2021. godine učestvuje u organizovanju i realizivanju Novosadskog festivala knjige (NOFEK). Objavio dve knjige pesama: Nervi od volframa (2017) i Sumovrat (2020) u izdanju „Brankovog kola“, te antologiju zaboravljenih pesnika i nepoznatih pesama Endemi pod prašinom (2022). Živi i radi u Novom Sadu, kao profesor srpske književnosti u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“.

Nenad Šaponja (1964, Novi Sad), pesnik, esejista, književni kritičar, čiji su stihovi prepoznatljivi u savremenoj srpskoj poeziji po stilskoj perfekciji, hermetičnosti i oštrim metafizičkim uvidima. U oblasti književne kritike promoviše postmodernu poetku i ideosinkretički interpretativni pristup književnim delima, koji podrazumeva življenje u književnosti.
Desetak godina je bio kritičar Politike, a 2002. godine osnovao je izdavačku kuću Agora, danas jednog od najistaknutijih srpskih izdavača, sa jedinstvenim mestom u ovom polju, zahvaljujući širokim interesovanjinjma i kvalitetnom izboru.
Knjige poezije: Đokonda (1990), Odrazi varke (1993), Očevidnost (1996), More (1998), Četiri poeme (2000, 2001), Slatka smrt (2012), Postoji li dodir tvoje duše? (2014), Izgledam, dakle nisam (2017), Silazim u tišinu tega bačene kocke (2019). Knjiga eseja i kritika: Bedeker sumnje (1997), Autobiografija čitanja (1999), Iskustvo pisanja, (2001, 2002), Psihologija gravitacije (2023).
Knjiga putopisa: A Brisel se dâ prehodati lako (2018, 2019, 2022). Poezija Nenada Šaponje je prevođena i na engleski, španski, italijanski, ruski, mađarski, francuski, makedonski, poljski, slovački, rumunski, albanski i azerbejxanski jezik.
Prevedene knjige: Postoji li dodir tvoje duše? – na makedonski; Slatka smrt – na rumunski, španski i slovački; Izgledam, dakle nisam – na slovački, španski i azerbejxanski; A Brisel se dâ prehodati lako, na engleski, makedonski i arapski jezik.

Sastavio je i nekoliko antologijskih izbora: Antologija savremene novosadske priče (2000), Antologija stare novosadske priče (2003), Prosvetina knjiga krimi priče (2003), Pavle Ugrinov (u ediciji Deset vekova srpske književnosti, 2013), Nova priča Novog Sada (2018), The New Story of Novi Sad (2022).

Nagrađen je „Brankovom nagradom” za knjigu Đokonda, „Prosvetinom nagradom” za knjigu Bedeker sumnje, nagradom „Miroslav Mika Antić“ za knjigu Izgledam, dakle nisam, nagradom „Moma Dimić“ za knjigu A Brisel se dâ prehodati lako i nagradom „Milan Bogdanović” za književnu kritiku.

Eržika Pap Reljin rođena 1967. godine u Titelu. Autorka je emisije Dokument na TV Vojvodine koja nas, kroz analizu različitih društvenih fenomena zasnovanu na različitosti mišljenja, nanovo podseća na misao Vuka Karadžića o tome da se um ne sme dati olako "pod arendu". Skreće pažnju na to da ako je suditi po deponijama koje su nam na ulazima u gradove, najlon kesama koje nam ,,krase“ drveće, kanalizaciji koja se ispušta direktno u Dunav, gde veoma laka srca prepuštamo ulici pse kada nam dosade, u zemlji gde je broj poginulih u saobraćajnim nesrećama daleko premašio broj poginulih u Nato bombardovanju, gde pojedini gradski kvartovi preko noći nestaju pod nerazjašnjenim okolnostima, gde broj zlostavljanih žena i dece iz godine u godinu raste, smatra da bi možda ispit za građansko ponašanje trebalo da uvedemo celoj Srbiji. Radila je i u zabavnoj, informativnoj i dokumentarnoj redakciji TV Vojvodine.

Vule Žurić rođen je u Sarajevu 1969. godine. Autor je sedam zbirki priča, deset romana, isto toliko radio-drama, dva filmska scenarija, jedne knjige za decu i crveno-bele polovine knjige o večitom derbiju. Preveo dve knjige sa engleskog i jednu sa italijanskog, a njegove priče su prevođene na desetak jezika. Dobitnik nekoliko književnih i jedne filmske nagrade. Piše kolumne, povremeno se bavi uređivanjem i priređivanjem knjiga i s vremena na vreme vodi književne programe. U Novom Sadu je služio vojsku. Živi u Pančevu.

Vladan Bajčeta (Bosanska Krupa, 1985). Osnovnu školu i gimnaziju završio u Pljevljima. Diplomirao na grupi za srpsku i svetsku književnost Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, gde je završio master i doktorske akademske studije. Viši je naučni saradnik Instituta za književnost i umetnost u Beogradu na Odeljenju za istoriju srpske književne kritike i metakritike. Objavljene knjige: Borislav Mihajlović Mihiz: kritičar i pisac (2021); Non omnis moriar: o poeziji i smrti u opusu Vladana Desnice (2022).


Goran Samardžić je rođen u Sarajevu, 1961. godine. Završio studij književnosti. Radio kao novinar, urednik, priređivač, promotor...Piše poeziju, prozu, književne prikaze... Suvlasnik je Izdavačke i knjižarske kuće Buybook. Bibliografija: Lutke, pjesme, Svjetlost, Sarajevo, 1990. Otkazano zbog kiše, pjesme i priče, Svetlost, Sarajevo, 1995. Između dva pisma, pjesme i priče, ABC Ljubljna, 1995. Sikamora, priče, Bosanka knjiga, Sarajevo, 1997. Šumski duh, roman, Profil, Zagreb, 2004. Laguna, Beograd, 2006. Beletrina, Ljubljana, 2007, Blesok, Skoplje, 2012. Itd... Ljudi koje su na krilima donijele guske, priče, Profil, Zagreb, 2007. Leteći Beograđanin, priče, Laguna, Beograd, 2009. Dekle na cesti, priče, Goga, Novo mesto, 2011. Zimski zagrljaji, priče, VBZ, Zagreb, Beograd, Sarajevo. 2015. Dobitnik je domaćih i regionalnih književnih nagrada za priču i roman, a njegova proza uvrštena je u antologiju „Best European Fiction 2011“. Bio u najužem izboru za nagrade u okruženju (Jutarnji list, Meša Selimović...) Zastupljen u antologijama i prevođen na strane jezike. Živi u Sarajevu.


Stefan Mihajlovski diplomirani je komunikolog i master dramski audio-vizuelni umetnik, Autor i voditelj emisije Naslovna strana u produkciji TV Banat iz Vršca; Autor kolumne Lice današnjice na srpskom i rumunskom jeziku • Kreator tribina na temu nasilja nad ženama, decom i marginalizovanim grupama • Pisac knjiga Lice današnjice: (Auto)biografija kolektivne (ne)svesti (2018), Ispod grla (2019), 14 dana karantina (2020) i Devojka za udaju (2021). Predstava 4 zida ili tragikomedija o karantinu, prema motivima romana 14 dana karantina, postavljena je u Pozorištu Bora Stanković iz Vranja, dok je za potrebe promocije knjige Lice današnjice sniman kratki dokumentarno-igrani film uz gostujuća imena poput koordinatorke Sigurne kuće Vesne Stanojević i psihološkinje Kristine Brajović Car; • Učesnik kampanje Biće bolje podržane od strane Kancelarije za ljudska i manjinska prava, učesnik projekta Mladi protiv mržnje Instituta za medije i različitosti, kao i GendeRize Me, nacionalnog treninga o seksualnom i rodnom identitetu Centra za razvoj zajednice LINK; • Druga nagrada za najbolji koncept buduće TV serije u regionu na Weekend Media Festivalu u Rovinju (rad pod mentorstvom Dragana Bjelogrlića i Vuka Ršumovića); • Član žirija za najbolju kvir priču koju dodeljuje magazin Optimist od 2020. godine do danas.


Aleksandar Crnogorac je rođen 1979. godine u Beču Austrija. Rano detinjstvo proveo je u Beogradu sve dok se sa trinaest godina njegova porodica nije preselila u Lugano (Švajcarska) gde je odrastao i nastavio školovanje. Diplomirao je političke nauke i međunarodne odnose na Univerzitetu Južne Kalifornije 2001. godine. Po povratku u Evropu nastavio je školovanje i magistrirao je političke nauke na King’s College u Londonu 2005. godine. Kasnije u Parizu brani drugi master iz fotonovinarstva na SPEOS institutu 2008. godine. Tokom svog profesionalnog životanAleksandar se posvetio komercijalnoj i dokumentarnoj fotografiji. Dugi niz godina živeo je u Francuskoj i Italiji, gde se uglavnom bavio modnom fotografijom. Godine 2017. vratio se u Srbiju s namerom da se u potpunosti posveti dokumentarnom radu. Zanima ga veza između ličnog identiteta i fizičkog sveta i često je ovu temu istraživao u svom radu. Takođe ga interesuju prava manjina (etničkih, verskih ili drugih) i način na koji ih šire društvo posmatra i tretira. Uveren je da se društveno angažovanim fotografskim projektima može doći do široke publike i upravo zbog toga je prethodne dve godine posvetio stvaranju projekta Trans Balkan. Nakon regionalne turneje izlozbe, finalni cilj ovog projekta je objavljivanje foto dokumentarne knjige, sto se konacno I ostvarilo u Maju 2021 kada je Sluzbeni glasnik izdao monografiju Trans Balkan. Aleksandar je objavljivao je i izlagao svoja dela u Srbiji, Francuskoj, Italiji, Norveškoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Rumuniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Bosoni I Hercegovini, Albaniji, Severnoj Makedoniji. Trenutno živi u Beogradu u Srbiji.

Gordana Draganić Nonin je diplomirani menadžer u medijima. Radi kao novinar-urednik u regionalnom nedeljniku „Novi magazin“ i saradnik je za unapređenje delatnosti ustanove kulture u Kulturnom centru Vojvodine “Miloš Crnjanski”. Rođena je 1963. godine u Novom Sadu i profesionalnu karijeru je počela kao organizacioni sekretar u Književnoj omladini Novog Sada gde je radila od 1986. do 1989. godine. Od 1989. godine radila je kao novinar u redakciji Programa 202 Radio Novog Sada, a zatim, od 1992. godine u Nezavisnom društvu novinara Vojvodine gde je prvo radila kao novinar kulture, a potom je bila dugogodišnji urednik kulturne rubrike. Bila je osnivač, idejni tvorac i predsednik Društva građana „Horizonti“ od 1993. godine. Pored osnovne delatnosti zalaganja za mir, na uspostavljanju prekinutih kulturnih veza na teritoriji Jugoslavije, kao jedna od delatnosti Društva, objavljena su i dva broja časopisa za komunikaciju kultura “Horizonti” u kojima je bila osnivač i glavni i odgovorni urednik. Bila je novinar nezavisnog nedeljnika “Bulevar” do 2002. godine, u kom je takođe pratila kulturnu scenu Vojvodine. Od osnivanja 2000. godine, prve tri godine postojanja RTV “Panonije” bila je zamenik glavnog i odgovornog urednika i bila zadužena za profilisanje programa ove regionalne televizije. Tokom te tri godine bila je urednik emisije iz kulture “Art box”. Bila je i pomoćnik glavnog i odgovornog urednika časopisa za savremenu kulturu Vojvodine “Nova misao” čiji je osnivač Izvršno veće AP Vojvodine. Od 2006. do 2022. bila je stalni saradnik dnevnog lista Danas kao novinarka kulturne rubrike, a poslednje četiri godine i Šef dopisništva tog lista u Novom Sadu. Član je Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) i osnivač i član Nezavisnog uduženja novinara Srbije (NUNS), kao i IFJ-a – International Federation of Journalist. Uradila je više od sto intervjua sa najznačajnijim ličnostima iz kulturnog i društvenog života Srbije, regiona i sveta, a izbor njenih intervjua objavila je izdavačka kuća “Agora” 2010. godine pod nazivom “Ljudi od reči”. Knjiga teksova i intervjua “Bez prašine” objavljena je 2012. godine (NIP Dnevnik, Novi Sad). Dobitnica je Medalje kulture za multikulturalnost i interkulturalnost Zavoda za kulturu Vojvodine za 2011. godinu.

Ljiljana Habjanović Đurović rođena je 1953. u Kruševcu. Diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. 2003. osnovala je Izdavačku kuću „Globosino Aleksandrija“, gde je glavna urednica. Autorka je 14 romana i tri knjige za decu. Priredila je 5 antologija duhovne poezije. Svoje romane prodala je u tiražu od preko 1.000.0000 (milion) primeraka. Već dve decenije je najčitaniji srpski pisac. 42 njene knjige objavljene su u prevodu na 16 jezika (češki, makedonski, grčki, bugarski, rumunski, hrvatski, mađarski, nemački, francuski, beloruski, ruski, ukrajinski, gruzijski, engleski, albanski, italijanski). Dobitnica je: dva najviša odlikovanja Srpske pravoslavne crkve – Ordena Svetog Save i Ordena Despota Stefana, Vukove nagrade, nagrade „Simo Matavulj“ Udruženja književnika Srbije, Zlatnog beočuga, Vidovdanske nagrade grada Kruševca i još 23 književne nagrade i priznanja u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. U inostranstvu, dobitnica je: glavne nagrade „Zlatni vitez“ na Drugom literarnom forumu pisaca slovenskih zemalja, visokog priznanja Ruske pravoslavne crkve i foruma „Pravoslavna Rusija“, medalje crkve Santa Croce u Firenci. Jedini je književnik (od 1973. godine, od kada se prave liste čitanosti) čije su knjige bile pet puta najčitanije u bibliotekama Srbije. Udata je i majka jednog sina. Jedini je književnik (od 1973. godine, od kada se prave liste čitanosti) čije su knjige bile pet puta najčitanije u bibliotekama Srbije. Autorka sam 11 knjiga za decu, od kojih su neke prevedene na ruski, rumunski i holanddki jezik. Takođe, i kao izdavać objavljujem knjige za decu.

Tamara Grujić rođena je u Kikindi. Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na Filozofskom fakultetu, Univerziteta u Novom Sadu, na Odseku za srpsku književnost i jezik. Od 2000. do 2007. godine, radila je kao profesor srpskog jezika i književnosti u Ekonomskotrgovinskoj školi u Kikindi. Od 2007. godine, u zvanju predavača, a od 2010. godine, u zvanju profesora strukovnih studija, radi u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi. Njena naučna interesovanja usmerena su ka proučavanju poetike i kritičke recepcije književnosti za decu, te međuodnosa književnosti za decu, tradicionalne kulture i usmene književnosti. Objavljuje radove u književnoj periodici i učestvuje na naučnim konferencijama u zemlji i inostranstvu. Od 2010. godine urednica je časopisa Zbornik VŠSSOV, u izdanju Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi. Od 2020. godine član je Uređivačkog odbora časopisa Detinjstvo Međunarodnog centra književnosti za decu Zmajeve dečje igre u Novom Sadu