Home Konferencije CSR Srbija 2019 – Regina de Dominicis: Za većinu preduzeća u Srbiji...

CSR Srbija 2019 – Regina de Dominicis: Za većinu preduzeća u Srbiji podrška deci predstavlja važan segment društveno odgovornog poslovanja

979
0

Color Media Communications već petu godinu za redom organizuje konferenciju “CSR Srbija 2019 – Pioniri društvene odgovornosti” posvećenu društveno odgovornom poslovanju.

Konferencija će se održati 30. maja 2019. godine, u hotelu Holiday Inn u Beogradu (Španskih boraca 74), s početkom u 9 časova.

Na otvaranju događaja prisutnima će se obratiti: Goran Trivan, ministar za zaštitu životne sredine; Regina de Dominicis, direktorica Kancelarije UNICEF-a u Srbiji i Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Na ovogodišnjoj konferenciji predstaviće se lideri globalne održivosti u svetu i kod nas. Govorićemo o implementaciji cirkularne ekonomije, zašto je ona važna za Srbiju? Koji su njeni benefiti? Osim unapređenja ekonomije i mogućnost stvaranja novih radnih mesta, koncept cirkularne ekonomije je neminovan, jer je ugrađen u evropske propise. Procene su da se uvođenjem cirkularne ekonomije u Srbiji mogu otvoriti nova radna mesta i povećati konkurentnost domaće privrede, naročito u sektoru reciklaže.

Broj kompanija u Srbiji koje integrišu CSR principe u strategiju poslovanja i razvijaju strateške CSR programe iz godine u godinu je sve veći. Saznaćemo koje kompanije su posvećene ispunjavanju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, pričaćemo na temu ekonomskog osnaživanja žena, a od članica Nacionalne asocijacije čistoće Srbije saznaćemo kako doći do čistije Srbije.

Ovim povodom, razgovarali smo sa Reginom de Dominicis, direktoricom UNICEF-a u Srbiji:

UNICEF ima dugu tradiciju saradnje sa biznis sektorom širom sveta, i u Srbiji. U kojoj meri su kompanije zainteresovane za razmatranje uticaja svog poslovanja na decu? 
– UNICEF sarađuje sa biznis sektorom preko 60 godina, jer biznis sektor ima direktan i indirektan uticaj na život dece i mladih. Deca su jedan od glavnih aktera poslovnog sektora – kao potrošači, članovi porodica zaposlenih, mladi radnici, kao budući zaposleni i poslovni lideri. Istovremeno, deca su glavni članovi zajednica i okruženja u kojima kompanije posluju.
– Prema poslednjem istraživanju koje smo sproveli među najvećim kompanijama u Srbiji, za većinu preduzeća (82%) podrška deci predstavlja važan segment društveno odgovornog poslovanja (DOP), a za jednu trećinu (38%) deca su prioritet u njihovim DOP strategijama. Što znači da treba da još dosta radimo na promovisanju prava deteta i da, zajedno sa drugim partnerima, doprinesemo da svaka kompanija u okviru svog poslovanja ima svest o uticaju na decu, i da osigura da poštuje i podržava dečija prava.

Koji je interes kompanija da se angažuju i rade na unapređenju i poštovanju dečjih prava?
– Na profitabilnost kompanija utiče nekoliko faktora: stručnost menadžmenta, posvećenost i produktivnost zaposlenih, praćenje potražnje klijenata i pažljivo upravljanje troškovima poslovanja. Dokazano je, međutim, da sve češče kompanije koje ozbiljno praktikuju DOP postaju konkurentne i profitabilne, jer potrošači, zaposleni i zajednice u kojima posluju sve više donose odluke na osnovu pozitivnog uticaja na društvo. Integrisanjem poštovanja i podržavanja dečijih prava u svoje osnovne strategije i aktivnosti, poslovni sektor ostvaruje višestruku korist i za svoje poslovanje. To se odnosi na povećanje ugleda preduzeća, poboljšanje upravljanja rizikom, pridobijanje novih i zadržavanje lojalnih kadrova, privlačenje investitora, dobijanje poverenja potrošača i na održivost poslovanja.

Koliko je važna saradnja sa poslovnim udruženjima i na koji način država može da podstakne biznis i privatni sektor da bude još aktivniji akter u razvoju društva?
– Poslovna udruženja, Privredna komora Srbje, strukovna udruženja, poslovni forumi, uključujući i medijske kuće, su važni partneri u promociji značaja DOP-a. Poslovna udruženja imaju posebnu ulogu u zagovaranju odgovornih poslovnih inicijativa, zalaganju kod vlade da usvoji zakonodavni okvir koji podržava društveno odgovorno poslovanje, kao i u ohrabrivanju članica da vrše pozitivan uticaj na razvoj društva.
– UNICEF u Srbiji ima veoma dobru saradnju sa poslovnim udruženjima, a na nedavnom sastanku sa predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom, dogovorili smo naredne incijative koje imaju za cilj stvaranje poslovne klime koja poštuje i podržava dečija prava i promoviše DOP usmereno ka deci.

Koliko saradnja sa biznis sketorom doprinosi pronalaženju inovativnih rešenja u korist dece?
– Od samog osnivanja, UNICEF sarađuje sa partnerima na iznalaženju inovativnih rešenja u korist dece – od razvoja tehnologija hladnog lanca vakcina, iznalaženja rešenja za identifikaciju i tretiranje neuhranjenosti dece, razvijanja modela za snabdevanje ruralnih zajednica čistom vodom i dostavljanja vakcina u teško pristupačna područja uz pomoć dronova.
– Pre nekoliko godina smo uspostavili i Kancelariju za inovacije u Njujorku koja koristi i testira nove tehnologije kako bi se rešavali najveći izazovi sa kojima se deca danas suočavaju. Ukoliko se ta rešenja pokažu uspešnim, široko će se primenjivati i prilagođavati uslovima u različitim zemljama. U partnerstvu sa privatnim sektorom, istraživačkim institucijama i lokalnim preduzetnicima koji se bave inovativnim tehnologijama (poput dronova, blokčejna, gejminga, novih bankarskih instrumenata…) ispitujemo mogućnosti za njihovo dalje razvijanje i primenu da bi se povećao pristup osnovnim uslugama koje spašavaju živote dece, da bi se mladi širom sveta povezali, stekli veštine za život i rad u 21. veku koriste i tehnološke mogućnosti na najbolji način. Ukratko, sklapamo partnerstva da bismo ubrzali rezultate za decu i istovremeno ih zaštitili od rizika koje te tehnologije nose sa sobom, ali i da bismo pomogli da se takva rešenja primene u celoj zemlji.
– Na globalnom nivou, UNICEF je uspostavio i Fond za inovacije koji je osmišljen da finansira novu, open source tehnologiju koja može koristiti deci i mladima. U fokusu su tri oblasti: proizvodi za mlade, informacije u realnom vremenu i inovacije u cilju jačanja infrastrukture.
– Ponosni smo što se i Srbija nalazi na mapi centara za inovacije i što u timu imamo eksperta za inovacije. Tesno sarađujemo sa generalnim direktorom Digitalne Srbije Nebojšom Đurđevićem i njegovim timom. Zadovoljstvo je videti rezultate Globalnog startup izveštaja Genome u kojem je Srbija rangirana među top 10 ekosistema u svetu u oblastima gejminga i blokčejna. Jedan od projekata koji sprovodimo sa kompanijom Nordeus se zasniva na stručnoj i finansijskoj podršci za izradu aplikacije za uslugu Halobeba. Pošto aplikacija može da bude višejezična, ona bi potencijalno mogla da se realizuje i u drugim zemljama. Sa Nordeusom planiramo još mnogo zajedničkih aktivnosti da bismo osnažili mlade.

Kakvi su planovi UNICEF-a u vezi sa saradnjom sa biznis sektorom u narednom periodu?
– Vođeni vizijom da je biznis sektor nezamenjiv partner u postizanju progresa za decu i postizanja Ciljeva održivog razvoja, naša saradnja se zasniva na sveobuhvatnom angažovanju biznis sektora i zajedničkim vrednostim i interesima u pronalaženju održivih rešenja za decu koja se mogu široko primeniti. Pored obezbeđivanja finansijske podrške kompanija, koja je i dalje veoma važna, u narednom periodu ćemo više pažnje posvetiti korišćenju zajedničkih ekspertiza sa biznis sektorom, angažovanju zaposlenih i promovisanju primene odgovornog poslovanja sa fokusom na decu i mlade. Sada nam je u planu da uspostavimo partnerstva sa privatnim sektorom i vladom da bismo ubrzali reformu predškolskog i inkluzivnog obrazovanja, unapredili veštine mladih za 21. vek, zajedno kreirali rešenja za nove izazove, poput klimatskih promena, odliva mozgova i depopulacije. Srbija nudi inspirativnu i kreativnu platformu za partnerstva, a UNICEF je spreman da je iskoristi za decu i mlade i za stvaranje boljeg sveta koji oni zaslužuju.

Konferencija “CSR Srbija 2019 – Pioniri društvene odgovornosti” održava se uz podršku kompanija: Vojvođanska banka, Delta Holding, Aqua Viva, Telenor fondacija, Sigma Kula – Hlorogen. GSK i AMS Osiguranje.

Teme ovogodišnjeg događaja možete pogledati na linku: http://www.color.rs/csrsrbija2019/