Maja Gojković, potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja. Rođena je 1963. godine u Novom Sadu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 1987. godine, a pravosudni ispit položila 1989. godine. Karijeru advokata je započela u porodičnoj advokatskoj kancelariji, koju je osnovao njen otac Mita Gojković. Poseduje bogato parlamentarno iskustvo od 1992. godine, kada je prvi put postala jedan od najmlađih narodnih poslanika sve do 2020. godine kada je završila drugi mandat predsednika Narodne skupštine Republike Srbije. Od 1996. do 2000. godine bila je i poslanik u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine. Obavljala je funkciju ministra bez portfelja Vlade Republike Srbije 1998-1999. godine, a nakon toga i funkciju potpredsednika Vlade Savezne Republike Jugoslavije 1999-2000. godine. Na neposrednim izborima u septembru 2004. godine izabrana je za gradonačelnicu Novog Sada, i tako postala prva žena gradonačelnik u istoriji grada. Od maja 2012. do 2014. godine bila je narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, članica Odbora za spoljne poslove i Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu. Na funkciju predsednika Narodne skupštine Republike Srbije i predsednika Odbora za prava deteta prvi put je izabrana 2014. godine. Nakon parlamentarnih izbora 2016. godine ponovo je izabrana za predsednicu Narodne skupštine Republike Srbije. U tom sazivu Narodne skupštine nalazila se na čelu Odbora za kulturu i informisanje, Odbora za prava deteta i Odbora za zaštitu životne sredine. Na čelu delegacije Skupštine Srbije u Interparlamentarnoj uniji (IPU) bila je od 2014. godine i tokom svog mandata omogućila je da Beograd dobije organizaciju 141. Skupštine IPU, koja je okupila 77 predsednika parlamenata i više od 2.000 parlamentaraca iz čitavog sveta. Predsedavala je 141. skupštini Interparlamentarne unije, koja po veličini, značaju i rezultatima spada u najuspešnije plenarne skupove Interparlamentarne unije, ove najstarije međunarodne parlamentarne organizacije. Oba mandata predsednika Narodne skupštine obeležio je snažan razvoj međuparlamentarne saradnje na bilateralnom i multilateralnom planu. Bila je član Ženske parlamentarne mreže od njenog osnivanja u Narodnoj skupštini Republike Srbije i svojim aktivnim učešćem i zalaganjem doprinela je većem učešću žena u političkom i društvenom životu Srbije. Inicijator je brojnih projekata od širokog društvenog značaja i podrške osetljivim grupama, kao što su “Žene žive i na selu” i “Niste sami”, sa ciljem prevazilaženja predrasuda prema mladim osobama sa problemima mentalnog zdravlja i invaliditeta. Osim posvećenosti pitanjima rodne ravnopravnosti i podrške osetljivim grupama, snažno se zalaže i za razvoj svesti o značaju zaštite životne sredine. Aktivno govori engleski i nemački i služi se italijanskim jezikom.
Jasmina Ninkov MA, diplomirani politikolog i diplomirani bibliotekar savetnik Od 2002-2009. direktor Biblioteke Milutin Bojić. Direktor Biblioteke grada Beograda, najveće javne biblioteke u Srbiji, od 2009.godine. Učestvovala na brojnim stručnim skupovima, seminarima i međunarodnim konferencijama, radionicama i strateškim konferencijama.Rukovodilac domaćih i međunarodnih projekata u oblasti primene novih tehnologija u kulturi. Specijalizovala se u oblasti intelektualnih sloboda i informacione pismenosti.Knjigu „Biblioteke 21.veka“ objavila je 2011.godine.Dobitnik brojnih nagrada u bibliotekarstvu i kulturi Srbije. Aktivan član domaće, evropske i svetske bibliotečke zajednice.
Marija Kostić rođena je 1977.godine u Kragujevcu, profesor je srpskog jezika i književnosti i master filolog srbista. Radi u Srednjoj školi „Dobrica Erić" u Kniću do 2018.godine, od kada je direktorka „Centra za kulturu i biblioteke" u Kniću. Neposrednim radom sa učenicima, kontinuiranim osmišljavanjem i realizacijom programa za decu, stiče bogato iskustvo u podsticanju mladih na aktivno učešće u kulturnom životu zajednice. Inicijator je dve nove manifestacije, „Defile maturanata" i „Dobričino praskozorje", koje predstavljaju konceptualni iskorak programa Opštine Knić u oblasti kulture.
Jelena Milašinović je šest godina na poziciji PR menadžera Beogradske filharmonije. Osmišljavanjem i sprovođenjem komunikacijskih projekata, doprinela je da Beogradska filharmonija postane najdinamičnija insitucija kulture koja ima svoju poziciju i na međunarodnoj sceni. U najveće uspehe se ubraja kampanja za Prvu američku turneju Beogradske filharmonije u istoriji orkestra 2014 godine, kao i komunikacija koncerata na otvorenom 2017. i 2018. godine koji su okupili 25 000, a kasnije 40 000 ljudi. Za koncert na otvorenom, primila je nagradu PRiznanje 2018 u kategoriji PR komunikacija u integrisanim kampanjama koje dodeljuje Društvo Srbije za odnose s javnošću DSOJ. Takođe je nagrađena na narednom konkursu DSOJ, za Filharmonijske koncerte za bebe koji su proglašeni najboljom kampanjom u dve kategorije, za Brend PR i Komunikaciju Društveno odgovornog projekata U skorije uspehe se ubraja Filharmonija magazin, čiji je urednik i autor, a koji kao mesečni dodatak obaveštava o svim zanimljivostima iz filharmonijskog života. Autor je koncepta, komunikator i realizator Late Night Classic događaja - serije filharmonijskih afterpartija na beogradskoj klupskoj sceni, sa ciljem da se klasična muzika iznese iz uobičajenih okvira. Magistar je menadžementa u kluturi i kulturne politike na Balkanu, na Univerzitetu Umetnosti u Beogradu, a diplomirala je klavir na Fakultetu muzičke umetnosti.
Ljiljana Krasić-v.d. direktor Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju. Rođena 31.januara 1975.godine u Prokuplju. Sa mestom stanovanja u Nišu od 2017,godine sa osamnaestogodišnjom ćerkom. Po zanimanju diplomirani ekonomista, sa dvadeset godina radnog iskustva u struci. Svoj rad započela radom u privredi na mestu šefa računovodstva, potom rukovodioca finansijske službe na kojim sam provela punih 14 (četrnaest) godina. Rad na poslovima izvoza i uvoza, obračuna proizvodnje, obračun plata i naknada, svih vidova osiguranja, izrada ugovora, planova i analiza, izrada finansijskih izveštaja, rad na mnogobrojnim projektima i biznis planovima, marketingu i dr.poslovima. Rad za NVO u 2015-2016.godini –udruženje žena Prokuplja rad na projektima, kao i učešće na projektu za promovisanje rodne ravnopravnosti. U periodu od maja 2014.godine do oktobra 2020.godine bila je direktor Kulturno obrazovnog centra Toplica u Prokuplju, sa visokim rezultatima u radu, znatno unapredila rad ustanove. Kao neko ko je odgovoran, lojalan i spreman da odgovori svakom zadatku. Postavljena na mestu v.d. direktora Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju 6.oktobra 2020.godine do danas. U periodu od oktobra do danas uz puno zalaganje realizovana su pet projekata u ukupnoj vrednosti od 8,8 miliona dinara. Uspostavljena organizacija u poslovanju, sređene poslovne knjige, odrađen popis i revizija inventara, muzejskih zbirki kao i procena vrednosti muzejskih predmeta. Kontinuitet u radu i rad na novim projektima. Narodnom muzeju Toplice-je pripao Sretenjski orden trećeg stepena( odlikovanje Republike Srbije) dana 15. februara 2021.godine.
SLAVICA STEFANOVIĆ, direktor Narodnog muzeja Užice, muzejski savetnik Rođena 16. januara 1967. godine u Užicu. Osnovnu i srednju školu završila u Užicu. Po zanimanju diplomirani ekonomista, stalno zaposlena u Narodnom muzeju u Užicu, od 1992. godine. Položeni stručni ispiti iz oblasti zaštite kulturnih dobara i stečena stručna zvanja: kustos, viši kustos i muzejski savetnik. Od 2008. do februara 2018. godine Rukovodilac Memorijalnog kompleksa Kadinjača, a od marta 2018, direktor Narodnog muzeja Užice. Tokom dvadeset devet godina rada u zaštiti kulturnog nasleđa, realizovala sam veliki broj projekata i dobila brojna priznanja i arhijerejske zahvalnice i gramate od strane pravoslavnih episkopa. Realizovani projekti - Član ekipe u okviru multidisciplinarnog naučno-istraživačkog projekta „Na svetim vodama Lima“ koji je vodio Narodni muzej Užice na srednjevekovnom manastirskom kompleksu Uvac (Stublo – opština Čajetina), u kampanjama 1997. i 1998. godine Za stalnu pomoć u obnovi MANASTIRA ROĐENjA PRESVETE BOGORODICE u Uvcu, odlikovana 21. septembra 1998. godine ARHIJEREJSKOM ZAHVALNICOM; - Rukovodilac projekta REKONSTRUKCIJA CRKVE BRVNARE U SEVOJNU (hrama svetog Arhangela Mihaila). Hrizostom, pravoslavni episkop žički, GRAMATOM PRIZNANjA, uvrstio je Slavicu Stefanović u red crkvenih VELIKIH DOBROTVORA; - Na osnovu Odluke žirija za dodeljivanje zlatne značke KPZ Srbije, kao rukovodiocu Memorijalnog kompleksa Kadinjača dodeljena je ZLATNA ZNAČKA KULTURNO PROSVETNE ZAJEDNICE SRBIJE, za 2015. godinu, za dugogodišnji doprinos razvijanju kulturnih delatnosti – za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture; - Na književno-publicističkom konkursu Fondacije „Dragojlo Dudić“, dodeljena mi je Prva nagrada „Dragojlo Dudić“, za monografiju „EPOPEJA U KAMENU“, kao društveno priznanje za stvaralački doprinos negovanju slobodarskih i revolucionarnih tradicija u Republici Srbiji; - Rukovodilac projekta SNIMANjE, OBRADA, DOKUMENTOVANjE I PREZENTACIJA SPOMENIKA I SPOMEN OBELEŽJA BALKANSKIH I PRVOG SVETSKOG RATA 1912/18; - Rukovodilac projekta MEMORIJALI OSLOBODILAČKIH RATOVA KRALjEVINE SRBIJE 1912-1918, iz oblasi očuvanja, zaštite i prezentacije kulturnog nasleđa, koji je finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja RS u 2015. godini - Rukovodilac projekta FUNKCIONALNE I DEKORATIVNE RASVETE MEMORIJALNOG KOMPLEKSA KADINjAČA; - Rukovodilac projekta ZAMENA STOLARIJE NA ZGRADI SPOMEN DOMA NA KADINjAČI; U periodu 2005 – 2008. godine član arheološke ekipe na poslovima terenske tehničke dokumentacije na projektima NMU: „Orašac“, selo Rača, opština Bajina Bašta,„Crkvina“, s. Kremna, Grad Užice,„Karaula“, Grad Užice; - Rukovodilac projekta: Terenska istraživanja vojnikih grobalja iz Prvog svetskog rata na teritoriji Opštine Bajina Bašta; - Rukovodilac projekta: INVESTICIONO ODRŽAVANjE PARTERNOG PROSTORA IZMEĐU DVE ZGRADE NARODNOG MUZEJA UŽICE, koji finansira Ministarstvo Državne uprave i lokalne samouprave i Grad Užice; - Projekat: REKONSTRUKCIJA LEGATA MIHAILA MILOVANOVIĆA, koji finansira Ministarstvo kulture i informisanja; - Projekat: ADAPTACIJA I OPREMANjE SPOMEN SOBE POSVEĆENE VOJVODI PETRU BOJOVIĆU I VELIKOM RATU, koji je finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja; - Učesnik Konferencija u Ljubljani i Jajcu pod nazivom: „1945-2015. Muzeološke apologije (dis) kontinuiteta“, na temu: Muzealizacija Drugog svetskog rata u memorijalnim muzejima. Izbor radova i monografija: - Spomen-obeležje Kadinjača 1979-2009, Užički zbornik br. 34-1 /2010, Narodni muzej Užice, od 163 – 198 str. - Izložbeni katalog „Vesti-sedam decenija postojanja“, 2011, Slavica Stefanović, uvodni tekst kataloga - Iz spomeničke baštine NOB-a 1941. u Zapadnoj Srbiji, Už. Zbornik 35/2011, Narodni muzej Užice, od 627 – 690 str. - Crkva brvnara u Sevojnu i njena rekonstrukcija, Užički zbornik br. 36/2012, Narodni muzej Užice - Spomenici i spomen obeležja oslobodilačkih ratova 1912-1918. iz užičkog kraja, Užički zbornik br. 37/2013 - Belo groblje – spomeničko nasleđe Užica, Užički zbornik br. 38/2014, Narodni muzej Užice - Vodič kroz spomenik- Memorijalni kompleks Kadinjača, Narodni muzej Užice i Ministarstvo rada i socijalne politike Republike Srbije, Užice, 2013. - Užičko izdavaštvo, Katalog Udruženih izdavača Zlatiborskog okruga, (katalozi koji prate izdavače na međunarodnom sajmu knjiga 2003 – 2014.) - Spomenik prote Milana Đ. Đurića, Užički zbornik br.41/2017, Narodni muzej Užice - Monografija: Epopeja u kamenu, Javni spomenici i spomen-obeležja ratova Kraljevine Srbije 1912-1918 u Zlatiborskom kraju, Narodni muzej Užice, 2015 (Istraživački rad i objavljivanje ove publikacije omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije).
Nataša Tasić Knežević rođena je u Beogradu gde započinje i završava svoje studije. Posle Srednje tehničke škole Petar Drapšin, smer vazduhoplovno saobraćajni tehničar, upisuje Saobraćajni fakultet, uporedo sa Akademijom Lepih Umetnosti kao stipendista princeze Jelisavete Karađorđević. Osnovne akademske muzičke studije završava u klasi profesorke Jasne Šajnović, a specijalističke studije na Fakultetu muzičkih umetnosti u klasi profesorke Višnje Pavlović. Pored akademskih studija kontinuirano se usavršava na master klasovima u Evropi radeći sa renomiranim umetnicima, poput Mirele Freni, Liore Mauer i Ire Siffa. Pored koncertiranja širom Evrope, Nataša Tasić Knežević je nastupala i u predstavama Ateljea 212 „Strah i njegov sluga“, režisera Kokana Mladenovića, kao i u predstavi „Brod plovi za Beograd“. Kao članica operskog studija Narodnog pozorišta u Beogradu, ostvaruje uloge manjeg i srednjeg faha, a po završetku operskog studija debituje u dve produkcije opere Karmen, kao Fraskita i Mikaela. Protekle dve godine gospođa Knežević debituje i na filmskom platnu, a trenutno je film u kome je ostvarila ulogu Almire ušao u zvanični program Berlinskog bijenala, ali njena karijera na filmu se nastavlja. Pored umetničkog rada, posvećen je pedagog, jer je u oblasti pedagogije provela više od 15 godina, prvo kao predavač matematike i fizike u osnovnoj školi Branko Pešić u saradnji sa Romskim dečijim centrom, a kasnije po završetku osnovnih muzičkih studija i kao profesorka solo pevanja u muzičkoj školi „Petar Stojanovoć“ na Ubu. Ima položen državni ispit. Tokom pedagoškog rada, imala je uspeha na republičkim takmičenjima sa svojim đacima, a njena učenica Višnja Begović upisala je i završila Berkli univerzitet u Sjedinjenim Američkim Državama. Kao vokalni pedagog u okviru „Le studio“ pozorišta i slobodne dramske akademije pripremala je mjuzikle „Čikago“, „Američka burleska“, „Svini Tod“, „Mlečni put“ i mnoge druge U periodu od 2000 – 2021 pomaže i podržava rad i razvoj romske zajednice kroz razne projekte koji imaju za cilj promociju obrazovanja, kulture i socijalne integracije. Projekat koji je zamislila „Klasika za mame i tate“, za decu predškolskog uzrasta je bio jedan od najboljih edukatornih projekata u protekle tri godine. Zalaže se za ista prava svih ljudi bez obzira na nacionalnost, versku ili polnu različitost i stoga je izuzetno poštovana ne samo u Srbiji već i van granica Srbije. Nekoliko puta je bila specijalni gost u Savetu Evrope, a na poslednjoj konferenciji je govorila o uticaju Romske kulture na kulturnu baštinu Evrope i Sveta. Ostvarila je izuzetnu saradnju sa ambasadama promovišući muzička dostignuća žena kompozitorki koja dolaze van granica Srbije, tražeći sponu sa muzikom koja potiče sa naših prostora. Tečno govori i piše engleski jezik. Nastupala je na Bemusu, Belefu, Danima Beograda, Bitefu. Osvojila je nekoliko nagrada na međunarodnih takmičenjima kod nas i u Italiji. Zaposlena je kao solistkinja opere u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Dragana Milošević, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević rođena je 15. marta 1983. godine u Beogradu. Po obrazovanju je diplomirani muzičar - violinista. Osnovnu školu „Prva vojvođanska brigada“ i srednju muzičku školu „Isidor Bajić“ završila je u Novom Sadu. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi prof. Irine Javšili. Zaposlena je kao muzički izvođač - violinistkinja u orkestru Opere Srpskog narodnog pozorišta. Stalna je članica Vojvođanskog simfonijskog orkestra, Zrenjaninske filharmonije, Subotičkog simfonijskog orkestra, Zrenjaninskog kamernog orkestra i orkestra „Camerata Academica“ iz Novog Sada. Učestvovala je na brojnim takmičenjima, seminarima, koncertima i festivalima i ostvarila značajne rezultate u solističkim nastupima i kao član mnogobrojnih orkestara i kamernih ansambala. U političkoj karijeri bila je u dva mandata odbornica u Skupštini Grada Novog Sada i poslanica u dva mandata u Skupštini AP Vojvodine. Govori engleski jezik.
Nataša Popovska, muzejski savetnik. Diplomirala je istoriju umetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. U zvanju muzejskog savetnika vodi brigu o 5.200 predmeta iz Zbirki i legata, na mestu rukovodioca Zbirke za primenjenu umetnost u Muzeju grada Beograda. Autor je i izvođač prvog muzejskog teatra kod nas „Na kafi kod kneginje Ljubice“, koji je do sada videlo 35.000 posetilaca u 857 izvođenja, na srpskom i na engleskom jeziku. Autor je i predstave „Čučuk Stana“ i muzejskog teatra za decu „Škrinja sećanja kneginje Ljubice Obrenović“. Objavila je više stručnih radova i aktivno učestvuje u radu na širenju ideje o novim praksama u muzejima. U Beogradu.
Sonja Mitrović
Obrazovanje: - student master programa Primenjeno pozorište, Akademija umetnosti Novi Sad ( od 2019.- ) - Filozovski fakultet, odsek za rumunistiku, rumunski jezik i književnost, Novi Sad, 2003-2009.godine, (master 2011.), - Filozovski fakultet, odsek za rumunistiku, rumunski jezik i književnost, Novi Sad, 2003-2009.godine, (diplomirala 2009.), profesor rumunskog jezika i književnosti - Gimnazija „Stevan Puzić“ Ruma ( 1999- 2003.) -Osnovna škola „ Zmaj Jova Jovanović“ Ruma -Osnovna muzička škola „“Teodor Toša Andrejević“, klavir - Osnovna Baletska škola , Radnički univerzitet Ruma Neformalno obrazovanje: - Član teatarske grupe pri predškolskoj utanovi „Poletarac“ Ruma ( predstava „Princ žabac“) - Član hora Osnovne škole „Zmaj Jova Jovanović“ Ruma - Član dramske sekcije Osnovne škole „Zmaj Jova Jovanović“ Ruma i Gimanzije „Stan Puzić“ - Član Jazas-a tokom srednjoškolskog obrazovanja, Ruma - Član udruženja „Zdravo da ste“ tokom srednjoškolskog obrazovanja ( koje je imalo za cilj da poveže i umreži tinejdžere koji su u Rumu došli usled posledica rata 90-tih sa vršanjcima lokalne zajednice) , Ruma Radno iskustvo -RTV Vojvodina, novinar-reporter, od 2009. godine do sada ( novinar/ urednik Kulturno-umetničkog programa od 2018.godine) - Pr Pozorišta mladih, Novi Sad ( septembar 2019- februar 2020.) -Novinska agencija Beta, volonter, od 2008.-2009. godine - PR menadžer „Codec studio“ agencija za reklame i usluge, Novi Sad, od 2010. do 2013. godine Privatna praksa: - Edukativna i zabavna emisija o jeftinim putovanjima „Should I stay or sholud I go“ realizovana u saradnji RTV-a i međunarodne aviokompanije Wizzair, 2015. ( autor) - Dokumentarni serila o pozorišnoj produkciji „Generalna proba“, 2016. Godine realizovana u saradnji sa Novosadskim pozorištem ( predstava „Laka mala“, režija Rale Milenković) ; 2018. Godine u saradnji sa Srpskim narodnim pozorištem ( gostovanje našeg najstarijeg teatra na međunarodnom festivalu u Seulu, predstava : „Na Drini ćuprija“, režija Kokan Mladenović ) ( autor) : 2019. U saradnji sa Pozorištem mladih, predstava „Kosa“ reditelja Petera Telihaz-a, sa Džonom Sevidžom u ulozi naratora - Informativno-obrazovna emisija o intelekatualnoj eliti koja radi i živi u inostranstvu sa akcentom pa odliv mozgova „Povratnik“, realizovana u saradnji sa RTV-om 2017. 2018. I 2019.godine ( autor) - Škola dokumentarnog filma namenjena štićenicima dečijeg sela u Sremskoj Kamenici 2017. I 2018. Godine (koordinatorka projekta) Seminari i kursevi: - Imro for life škola fizičkog teatara, ( februar 2021.) -Young theatre on the move, Modul 3 – Radionica kreativnog pokreta i improvizacije, Program Kreativna ( februar 2020 ) -kurs engleskog jezika u školi stranih jezika „Excalibur“ Novi Sad, nivo B2, 2013. godine -kurs engleskog jezika u školi stranih jezika „Academy“, Novi Sad, 2011. – kurs francuskog jezika u školi stranih jezika „Acadamy“ I 2018. godine. počeni nivo -Osnosi sa javnošću i nastupi u medijama, kurs TIM centra, 2010. -Television Reporting workshop, u organizaciji Novosadkse novinarske škole i „T-media“ Development projects in broadcasting BBC, Novi Sad , novembar 2009. -seminar o izveštavanju o sektoru bezbednosti (za novinare štampanih medija), koji je organizovao Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu u saradnji sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Novi Sad 2008. Jezici: Engleski jezik ( nivo B2) Rumunski jezik (nivo C1)
Jelena Medaković rođena je u Beogradu gde je nakon Škole za dizajn,studirala Fakultet likovnih umetnosti i Fakultet tehničkih nauka Sada na poziciji direktorke Muzeja grada Beograda. Dva mandata bila direktorka Škole za dizajn, predsednica Mreže umetničkih liceja Centralne Evrope, predsednica Unije umetničkih škola Srbije. Autor velikog broja izložbi, prostornih istalacija, ambijentalnih postavki i javnih i rezidencijalnih enterijera. Umetnička i kreativna direktorka za francuske brendove Lacoste i Du pareil au mamne, kreativna direktorka sajamskih manifestacija većeg broja internacionalnih brendova na tržištu Srbije , Crne Gore i Slovenije.
Dr Tijana Palkovljević Bugarski Muzejski savetnik, upravnica Galerije Matice srpske Istoriju umetnosti diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1999. godine, a nakon toga nastavila magistarske i doktorske studije na istom fakultetu. Doktorirala je 2016. godine na Odseku za muzeologiju sa disertacijom Galerija Matice srpske – slika kulturnog identiteta posredstvom prezentacije umetničkih dela. U Galeriji Matice srpske zaposlena je od 2001. godine, prvo kao kustos za edukaciju i PR a od 2003. kao pomoćnik upravnika. Upravni odbor Matice srpske imenovao ju je 2010. godine za upravnika. Čitavu deceniju uspešno vodi ovu nacionalnu muzejsku ustanovu koju je smelo transformisala u aktivan i moderan muzej. Posvećena je razvijanju svestrane saradnje u kulturi, kako u međumuzejskoj saradnji nacionalnih institucija, tako i u povezivanju na međunarodnom planu. Kao rezultat ovog posvećenog rada nastale su brojne izložbe, edukativni programi, razmene i multidisciplinarna saradnja sa brojnim partnerima. Na istraživačkom polju bavi se proučavanjem nacionalne umetnosti i vizuelne kulture XX veka, pitanjima zaštite i promocije kulturnog nasleđa i razvojem inovativnih muzeoloških pristupa. Angažovana je na kreiranju programske i izdavačke delatnosti Galerije, razvoju međunarodne saradnje i pozicioniranju Galerije Matice srpske na nacionalnom i međunarodnom nivou. Objavljuje knjige, tekstove u katalozima i priloge u stručnim časopisima. Učestvuje u radu stručnih skupova i radionica u zemlji i inostranstvu vezanih za oblast muzejskog menadžmenta, marketinga i edukativnih programa. Član je Odeljenja za likovnu umetnost Matice srpske, Upravnog odbora Matice srpske i Izvršnog odbora nacionalnog komiteta ICOM-a (International Committee of Museum). Aktivno učestvuje u radu NEMO (Network of European Mueum organisation), ICTOP-a (International committee for the training of personel) i Foruma Slovenskih kultura. Od 2012. godine je nacionalni koordinator Evropske muzejske akademije (European Museum Academy). Predsednik je Upravnog odbora Fondacije „Novi Sad 2021 − Evropska prestonica kulture”, a od 2018. godine, član je Saveta premijerke Republike Srbije za kreativne industrije. Gostujući je predavač na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Odseku za komparativnu književnost. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja i nosilac ordena Viteza umetnosti i književnosti Ministarstva kulture Francuske.
Sanja Crnobrnja Krasić je rođena 11. 04. 1979. u Virovitici. Završila Filološku gimnaziju u Beogradu, a potom i Filozofski fakultet u Beogradu, Odeljenje za arheologiju, na Katedri za Nacionalnu arheologiju pod mentorstvom dr Đorđa Jankovića. Od 2008. godine stalno zaposlena u Zavičajnom muzeju Župe u Aleksandrovcu, od 2009.god. u zvanju kustosa, od 2017. u zvanju višeg kustosa. Od 2020. godine do danas zaposlena u Narodnom muzeju Toplice u Prokuplju. Učestvovala na velikom broju arheoloških terenskih istraživanja i rekognosciranja, kao i projekata koji se bave obradom keramičkog materijala. Autor i koautor više izložbi i promocija. Od 2008. god. član redakcije multidisciplinarnog časopisa ''Župski zbornik'' u izdanju Zavičajnog muzeja Župe. Autor je i rukovodilac projekata ''Arheološka istraživanja srednjevekovnog grada Koznika'' i ''Prezentacija kulturnog blaga Župe – Koznik Grad vitezova'', projekta ''Rekonstrukcija i konzervacija neolitske statue sa Vitkova'' i dr. Saradnik je na nizu projekata koji se bave srpskom kulturom i istorijom. Bazično interesovanje predstavlja istraživanje i prezentacija srpske kulturne baštine i srpskog identiteta polazeći od arheologije do srodnih nauka i umetnosti.
Maja Herman Sekulić - međunarodno je priznati srpski autor 22 knjige poezije i proze od kojih su mnoge objavljene u prevodu na 25 stranih stranih jezike. Maja Herman je prevashodno značajni pesnik, ali i popularni romanopisac, ugledni prevodilac, referentni teoretičar, akademik i prva Srpkinja doktor nauka sa najuglednijeg američkog univerziteta u Prinstonu, kao i svetski putnik koji je živeo i školovao se na tri kontinenta. Maja Herman je dobila više međunarodnih priznanja za svoj doprino književnosti nego ijedan naš živi pisac, a i više titula ambasadora kulture nego ijedan naš umetnik! Pored 12 prestižnih stranih priznanja dodeljenih u samo poslednjih godinu dana u Italiji, Indiji, Rumuniji i Turskoj, i počasnih titula Globalne ikone poezije i Ambasadora kulture, književnosti i dobre volje dodeljene od strane Globalnog književnog društva kao i Galaksi Akademije iz Indije za uticaj u okviru svetske knjižnjvnosti kao i zasluge za kulturu i humanizam u svetu i nedavnog imenovanja za Ambasadora mira u okviru čartera Ujednnjinih nacija, upravo je dobila nagradu Svetlost Galate iz Istanbula kao nosilac svetlosti i raѕumevanja među narodima, a nosilac je i više domaćih priznanja od kojih se ističe nagrada Simo Matavulj prvog predsednika UKS’, titula Ikone stila Srbije i poslednja - Prvi srpski Oskar za 2019. Do sada je izdato 5 knjiga njenih Izabranih dela i upravo je objavljen obimni Vodič kroѕ književni svet Maje Herman Sekulić sa bibliografijom od 468 jedinica u izdanju Ministrstva kulture i Univerziteta Crne Gore. Njena pesma o Koroni “koja je ujedinila svet” objavljena je ovog proleća u specijalnom izdanju Alia Mundi u prevodu na 25 jezika. Upravo je u Indiji izašla Antologija kritičke misli 21. veka gde je u prvom tomu jedini naš predstavnik među nekim od najznačajnijih intelektualaca našeg doba, a u vodećem internacionalnom pesničkom časopisu The Poet iz Engleske upravo je objavljen obiman intervju sa Mojom i 3 njene pesme na engleskom . Ove godine je knjiga Majine poezije Veliki projekt izašla u u prevodu na italijanski sa predgovorom čuvenog Dante Mafija. Ova ѕbirka je prethodno izašla na engleskom, nemačkom i francusko, pesme su joj bile uvrštene u više međunarodnih antologija u Nemačkoj, Belgiji, Turskoj, Južnoj Africi i Indiji, a septembru je američki književni časopis Literature Today objavio njene pesme čak u dva uzastopna broja. Maja Herman Sekulić je upravo završila multižanrovski projekat posvećen Mileni Pavlović Barili koji uključuje roman pod naslovom Devet života Milene PB, u izdanjz Galerije i Fodacije Barili iz Požarevca, a sprema i sinopsis za budući film zasnovan na ovoj knjizi za koju su recenzije pisali naši vrhunski stučnjaci. Maja Herman je član i laureat UKS, suosnivač SKD, član srpskog i američkog PENa, trostruki laureat Akademije Galaksija iz Indije i Akademije američkih pesnika. Ona sada deli svoje vreme između Njujorka i Beograda.
Čarna Milinković (1981), kustos, istoričar. Diplomirala je na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2005), gde je iste godine upisala poslediplomske studije Nacionalna istorija srednjeg veka. Na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu radila je kao asistent saradnik (predmet Istorija Vizantije, 2006). Od 2005. godine do 2007. radila je kao pripravnik u Muzeju Vojvodine. Nakon polaganja stručnog ispita (2006) raspoređena je na radno mesto kustosa – istoričara za kulturnu istoriju Vojvodine. Od 2007. godine zaposlena je u Odeljenju starije i kulturne istorije Vojvodine. Zadužena je za zbirku Školstvo. Godine 2009. je uradila kompletnu reviziju zbirke. Obradila je preko 2.000 istorijskih predmeta iz sledećih zbirki: Školstvo, Građanska nošnja, Numizmatika, Muzej Vojvodine i Istorijska zbirka Muzeja vojvođanskih Slovaka iz Bačkog Petrovca. Radila je u dva navrata (2007, 2009. i 2010. godine) kao sekretar redakcije Rada Muzeja Vojvodine. Saradnik je Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj”, Novi Sad, u kojoj je uradila kompletnu reviziju i dala novi izgled stalnoj postavci „Muzej u školi – škola u muzeju”. Saradnik je Muzeja vojvođanskih Slovaka iz Bačkog Petrovca, gde je uz pomoć kolega udarila temelj budućeg razvoja Muzeja, kroz stručnu obradu istorijskih predmeta. Ostvarila je saradnju sa mnogim srednjim školama iz Novog Sada i okoline u cilju promovisanja zbirke Školstvo. Realizovala je veći broj izložbi koje su se bavile istorijom obrazovanja na prostoru Vojvodine. Održala je predavanja u ciklusu Istorija za početnika u Muzeju Vojvodine, učestvovala je u nekoliko radio-televizijskih emisija. Inicijator brojnih Protokola o saradnji sa eminentnim institucija, sa kojima je imala uspešnu saradnju (Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj”,Novi Sad, Gimnazija „Jan Kolar“ iz Bačkog Petrovca, Karlovačka gimnazija, Pedagoški fakultet, Sombor, Rektorat Univerziteta u Novom Sadu i dr.). Saradnik je Srpskog biografskog rečnika (Matica srpska). Član je Upravnog odbora Klastera kreativne industrije Vojvodine i Muzejskog društva Srbije.
Vanja Kovačev je freelance PR, Communications & Event Management Senior Expert. U komunikacijama je više od 20 godina. Ima bogato i raznovrsno iskustvo, kako u biznis - tako i u NVO i javnom sektoru. Od gimnazijskih dana je sticala iskustvo na poslovima radijskog i tv voditelja/novinara na TV Sarajevo, sarajevskom Omladinskom radiju, u dopisništvu RTS-a u Vršcu, lokalnim radio i tv stanicama kao i beogradskom Interspeed radiju. Kao važne delove karijere ističe zahtevan posao PR menadžera u gimnaziji Milutin Milanković, zatim u UŠĆE šoping centru, kao i višegodišnji rad u ambasadama Švedske i Norveške. Kao event i PR konsultant sarađivala je i na brojnim projektima ambasada Kanade, Nemačke, Grčke, Turske, Slovenije, Izraela, Belgije, Indije itd. te stranih i domaćih privrednih komora, turističkih organizacija i expat udruženja u Beogradu. Konsultant je za PR i komunikacije beogradskog izdanja prestižnog magazina na engleskom Diplomacy&Commerce, PR menadžer Asocijacije za ekonomsko osnaživanje žena AFA all for all, Dečje filharmonije i Međunarodnog edukativnog programa za razvoj intelektualnih i životnih veština BrainObrain. Osim poslova iz domena PR & Communications, u saradnji sa Color Media Communications, organizuje manifestacije koje promovišu kulturu, privrednu saradnju i turizam stranih zemalja u Srbiji. Tokom 2020. je u saradnji sa istom kućom u ulozi konferansjea i moderatora panel diskusija učestvovala u realizaciji preko 20 uspešnih on line konferencija koje obrađuju važne društvene teme. Rođena je 10.01.1974. u Sarajevu u kome je završila osnovu i srednju školu, Filološki fakultet u Beogradu a specijalizaciju za prevodioce u Upsali u Švedskoj. Govori četiri strana jezika. Voli horsko pevanje, biciklizam, jedrenje, planinarenje i skijanje. Posvećena je ekologiji, društvenoj odgovornosti i humanitarnom radu. Mama je jednog studenta. Lični moto: "Budi promena koju želiš da vidiš u svetu!" Mahatma Gandi.
MILENA TROBOZIĆ GARFILD Osnivač i umetnički direktor producentske kuće West End Productions, pozorišne i filmske producentske kuće koja ima sedište u Beogradu, Vašingtonu i Njujorku. Samostalne produkcije: “Beli Beli Svet “ dugometražni film reditelja Olega Novkovića. Evropska koprodukcija, uključene zemlje i fondovi: Srbija, Nemačka, Švedska i Eurimage. Nagrađen sa preko 25 nagrada na internacionalnim filmskim festivalima. Svrstan u najboljih 40 filmova u Evropi od strane Evropske Filmske Akademije. “Otadžbina”, reditelj Oleg Novković, scenario Milena Marković. “Šavovi”, reditelj Miroslav Terzic nagrađen na Berlinskom filmskom festivalu 2019. Nagrade: Program Panorama, nagrada za najbolji film i nagrada publike. Nagrada međunarodnog žirija filmskih kritičara “Nebojša Đukelic” na FESTU 2019. Knadidat za Evropskog Oskara Evropske Filmske Akademije. Proglašen za najbolji film 2019. od strane Udruženja Filmskih radnika Srbije. . Pozorišna produkcija: “Dipomac”, komad prebačen sa Brodveja i West End-a u saradnji sa brodvejskim producnetom. Predstava je proglašena najboljim producentskim poduhvatom u sezoni od strane pozorišnih kritičara. Takođe je ti i najbolja PR kampanja sezone od strane Advertising udruzenja Srbije. Partner i regionalni PR menadžing direktor agencije Saatchi & Saatchi Balkans. Idejni tvorac i producent evropskih izložbi Saatchi & Saatchi non profit i Saatchi & Saatchi 3D u saradnji sa Saatchi & Saatchi Worldwide. Kao direktor prve BTL promotivne agencije na Balkanu, kreairala kampanje za najveće globalne brendove i uvela koncept branded entertainment na srpsko tržište. Jedan od kreatora kampanje “Lepše je sa kulturom”. Izvršni urednik i PR director časopisa New Moment za kulturu i umetnost. Marketing direktor, Beogradsko dramsko pozoriste. Producent predstave Zapali me“, kojom je prvi put u našoj pozorišnoj praksi uvela privatne investitore i korporativne sponzore kao i prvi reklamni TV spot za pozorište na našim prostorima. Producent predstave Iza Kulisa” - jedne od najduže igranih i najuspešnijih predstava Ateljea 212 u kojoj je takođe primenila model udruživanja javnih i privatnih sredstava u produkciji. Glumica u Jugoslovenskom dramskom pozorištu i Beogradskom dramskom pozorištu Izdavaštvo: Pionir u nezavisnom izdavaštvu. Najznačajnija izdanja - bestseleri (tiraž 20 000) “Pametne žene pogrešni izbori”, “Žene koje muškarci vole”, “ Kazanovin kompleks”, “Astrologija da ili ne”. Književni prevodilac: Najznačajniji književni prevodi: sa španskog :" Ljubav u doba kolere,” G.Garsija Markes, "Kuća duhova" Isabela Aljende, “ Smrt i druga iznenađenja”, Mario Benedeti, sa engleskog “Opasne veze” ( Narodno pozorište Beograd, Srpsko Narodno pozorište, Novi Sad) “Zapali me “, (Beogradsko Dramsko pozorište) “ Diplomac” ( West End productions, BDP). ”Ljubav, ljubav ljubav” ,( Atelje212 ) Detroit( Atelje 212, ) “Fotografija 51”, Ustanova kuture Vuk Karadži “ Lutkina Kuca 2 deo”( Atelje 212) “Evropa” (Atelje 212) Član borda direktora Adventure Theater MTC u Vašingtonu. Član borda direktora Kulturnog kruga Orfelin u Vašingtonu. .Autorski rad: Pisac knjige: “Mali saveti za bolji zivot “ (Samizdat b92) o savremenom životu u današnjoj Americi. Urednik et large portala i magazina Art i Biznis. Živi izmedju Beograda i Vašingtona.
Sonja Petrović , rediteljka Rođena 10. avgusta 1990. godine u Bačkoj Palanci. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, smer multimedijalna režija i masterirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Kao rediteljka, oprobala se u svim medijima. Režirala kako u nezavisnom sektoru tako i u institucijama. Njena predstava ,,Praćka” Nikolaja Koljade između ostalih igrala se i na Internacionalnom festivalu savremene ruske drame “Koljada plays” (Jekaterinburg), a na Festivalu Artokraina u Rusiji (Sankt Peterburg), osvojila je laureat. Sa predstavom za koju potpisuje koncept i režiju "Ko je ubio Dženis Džoplin?" po tekstu Tijane Grumić u koprodukciji SNP-a i OPENS-a osvojila nekoliko nagrada od kojih je najznačajnija Nagrada publike na 65. Sterijinom pozorju u Novom Sadu. Na Radio Beogradu režirala više radio drama za decu i za odrasle, a za delo "Ti si taj anđeo" (adaptacija romana "Mama Leone" Miljenka Jergovića), osvojila je prvu nagradu "Neda Depolo" za kreativni doprinos radio izrazu. Direktorka je tradicionalne manifestacije Festivala ekološkog pozorišta za decu i mlade (www.fep.org.rs) u Bačkoj Palanci za koju 2014. godine dobija Oktobarsku nagradu. Putem Festivala ekološkog pozorišta za decu i mlade radi na lokalnom zagovaranju da Bačka Palanka grad u kome je odrasla konačno dobije pozorište. Jedan je od osnivača Regionalne platforme za razvoj i afirmaciju pozorišta za decu i mlade "Od malih nogu" (www.odmalihnogu.org) putem koje se bori za bolji status i kvalitet stvaralaštva za decu i mlade i njegovih autora. Osnivač je firme za proizvodnju multimedijalnih sadržaja "ŠkartART" koja se bavi multimedijalnim događajima. Sa timom ŠkartART-a kao rediteljka i autorka radila je na nekoliko događaja kao što je multimedijalni kviz "Mladi ljudi velika dela", Otvaranje i zatvaranje Omladinske prestonice Evrope Novi Sad 2019 i Otvaranje muzičkog festivala Exit "Freedom". Autorka je televizijskog serijala za mlade o predrasudama prema ženama pod nazivom "Takva sam - kakva sam". U svom radu se najčešće izražava muzikom i plesom, dok tematski obrađuje detinjstvo, odrastanje, ekologiju i pitanje ljudskih prava. Trenutno pohađa doktorske studije nauka o umetnosti na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na kojima se teorijski i praktično bavi pitanjem korišćenja savremenih tehnologija u pozorištu za decu i mlade i temom ekologije u pozorištu.
Biljana Cincarević je multimedijalna umetnica i aktivistkinja. Rođena 1975 u Opovu. Diplomirala je 1998 a magistrirala 2014.godine na FPUD u Beogradu u oblasti zidnih slikarskih tehnika. U svom umetničkom opusu je prolazila faze istražujući prirodu žene od erotskog do duhovnog, dajući doprinos feminističkoj umetnosti. Njene zapažene izložbe su bile na univerzitetskim glerijama Massachusetts University u Bostonu, Sabanci University u Istanbulu, privatnom Muzeju Macura, performansima u Domu Omladine Beograda.. New York-ška art scena ju je uvrstila medju sto umetnika za 2013 godinu u knjizi The New Collectors Book. U konceptualnom radu i performansu ukazuje da se duhovno biće čoveka ne treba zarobiti religioznom dogmom već osloboditi slobodnu promisao. Istražuje rituale i koncepte poštovanje predaka i tradicije, ukazujući na to kao zdravi fundament zajedno sa poštovanjem i zaštitom prirode i svih bića, usmerenost ka svetu Božanskog kao putokaz za život oslobođen teretima patnje i destrukcije. Faze njenog opusa su u konstantnom razvoju i promeni, reflektujući Biljanino sazrevanje i iskustvo kao umetnice i aktivne učesnice u podizanju društvene svesti o etičkim vredonstima. Zahvaljujući širokom neformlnom obrazovanju koje pored magistrature, aktivizma u civilnom sektoru i ekologije, obuhvata i višegodišnje proučavanje hrišćanstva i drugih duhovnih filozofija, rituala i obreda urođeničkih plemena na raznim kontinentima kao i u ruralnim delovima Balkana, spada u red avantgadnih žena Srbije. U Art razgovorima, tribinama I konferencijama često se bavi ekologijom, odnosom žene i religije, izgubljenim savezom sa Prirodom, ukazujući neophodnost čoveka da otkrije svoj identitet. Aktivna je učesnica čišćenja reka od smeća u Srbiji.
Duška Jovanić jedna je od najpoznatijih novinarki nekadašnje Jugoslavije. Njenu karijeru obeležili su ekskluzivni intervjui sa junacima najspektakularnijih planetarnih biografija. Bila je glavna urednica brojnih domaćih i licencnih magazina(M magazin, Gloria, Playboy, Fame i Elle). Do sada je objavila tri knjige(“Ženski viteški roman”, “Gola elita” i “Ljubica” - Legenda o fatalnoj Srpkinji). Zahvaljujući stipendiji italijanske vlade master studije novinarstva završila je u Urbinu. Autor je televizijske dokumentarne serije “Ko vlada svetom”, kao i dokumentarnog filma “Izbrisano iz biografije”. Danas živi i radi u Beogradu.