Biografije učesnika

Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Rođena je 1958. godine u Novom Sadu. Studirala je na Prirodno matematičkom fakultetu, Institut za fiziku, i radila na Univerzitetu u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka, na predmetima fizika i kvantna mehanika (1984-1999). Narodna je poslanica od 2000. do 2020. godine, birana na listi Demokratske stranke, potpredsednica Narodne skupštine Republike Srbije u periodu 2001-2004. i 2008-2020. godine. Kao članica Demokratske stranke, bila je zadužena za izbore u Novom Sadu 1996, bila predsednica Pokrajinskog odbora DS za Vojvodinu (1998-2001), potpredsednica DS (2001-2004 i 2014-2016) i poslanica u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine (1996-2004). Od 13. maja 2020. godine nije članica nijedne političke stranke. Bila je predsednica Odbora za spoljnu politiku Narodne skupštine (2004-2008), kao i članica delegacije Narodne skupštine u Parlamentarnoj skupštini OEBS, gde je birana za izvestioca Komiteta za ljudska prava, demokratiju i humanitarna pitanja od 2006. do 2016. godine. Bila je zamenica predsednika Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, članica Odbora za evropske integracije i Odbora za zaštitu životne sredine. Kao osnivačica Ženske parlamentarne mreže Narodne skupštine i pripadnica ženskog pokreta u Srbiji imala je ulogu u borbi za jednakost, reprezentativnost i ravnomerno učešće žena na svim mestima odlučivanja u društvu u Srbiji. U oktobru 2019. godine, na 141. IPU generalnoj skupštini održanoj u Beogradu izabrana je za predsednicu Ženskog parlamentarnog foruma IPU. U februaru 2020. godine predložila je amandmane na dva izborna zakona, za nacionalni i lokalni nivo sa obaveznom kvotom od 40 odsto manje zastupljenog pola. Vladajuća koalicija se saglasila sa izmenama i one su na snazi u Srbiji. Privržena je dijalogu, evropskim integracijama Srbije, vladavini prava, kulturi ljudskih prava, regionalnoj saradnji i izgradnji stabilnog mira i razvoja i Srbije i regiona, uz ravnopravno učešće i žena i muškaraca kao donosilaca odluka o zajedničkoj budućnosti. Udata, majka četvoro dece. Govori engleski jezik.

Jelena Radović je Master sociologije i marketing ekspert. Vlasnica marketinške agencije Pasaž Advertising i vrlo je aktivna u digitalne i informacione pismenosti - jedan od pionira na polju digitalne pismenosti i edukacije na ovim prostorima. Jelena Radović je edukator, predavač i trener, a na temu digitalne i medijske pismenosti: kako koristiti društvene mreže (od postavke profila, preko alata do analitike); kako monetizovati upotrebu društvenih mreža; komercijalna upotreba društvenih mreža; kako poboljšati biznis i kreirati biznis strategiju kroz online nastup, ali i kako se zaštiti na internetu. Ali ono što je najbitnije je da je Jelena Radović jedna od začetnika borbe protiv nasilja na internetu - sajberbulinga, lošeg online sadržaj, i kreator novog naziva zasve učestalije nasije na internetu - „nekrobuling“. Već više od deceniju angažovana je na polju edukacije o cyber nasilju i implementaciji teme u sve relevantne institucije (osnovne, srednje škole, relevantne ustanove, etc). „Internet – dobre i loše strane“, „ Šta je to cyber bulling i vršnjačko online nasilje“, „Kako se zaštiti na internetu“, „Znate li šta vaša deca rade i gledaju na internetu“ samo su neke od tema koje Jelena pokriva, a tiču se dece, roditelja, porodice, zaštite... Višegodišnju saradnju ostvarila je sa Ministarstvom omladine i sporta, Kancelarijom za mlade, radovi na projektima Evropske Unije, UNICEF, Propulsion, Krovna Organizacija Mladih, Deutsche Welle Akademie, British International School, Opštinom Savski venac, Udruženjem mladih Srbije, Lokalnom samoorganizacijom, Forum Mladih sa Invaliditetom, Mentor Influens Akademije u sklopu “Nova pismenost” u saradnji sa META, osnovnim školama na teritoriji Beograda i Srbije, mts Banka, United World Colleges, Coca-Cola Hellenic, Berlin-Chemie Menarini group, Allergan, Alta Vista, Henkel, L’Oréal Paris, Libresse, Frikom, Banjalučka pivara, Olympic Center Jahorina, United Media Group, etc. Dobitnica je UEPS nagrade za inovacije u oglašavanju. Bavi se i influence marketingom, blogovima, poseduje YouTube kanal. Govori 3 strana jezika.

Katarina Jonev Ćiraković Ekspert za sajber bezbednost U 23. godini je diplomirala na osnovnim studijama Fakulteta političkih nauka, smer međunarodni odnosi, u 25oj godini završila master studije međunarodnog javnog prava na Pravnom fakultetu. Doktorant je Fakulteta političkih nauka – smer međunarodne i evropske studije. Master rad pod nazivom “Sajber bezbednost i međunarodni odnosi“ bila je prva master teza na Pravnom fakultetu koja se bavila sajber bezbednošću sa osvrtom i implikacijama u međunarodnim odnosima. Rad je odbranila sa ocenom 10. Od 2015. godine se aktivno bavi se politikama sajber bezbednosti. Do jeseni 2020. objavila je 45 naučnih radova. Problematika kojom se bavi u svom istraživačkom radu je sprega međunarodnih odnosa, međunarodna regulativa i sajber prostora, odnosno sajber bezbednost. Spada u malobrojnu grupu autora koja se bavi konkretno temom sajber terorizma i naručito uticaju terorista u sajber prostoru i njihovim uticajem na decu i mlade kao i sajber ratovanjem i sajber bezbednošću kao jednom od najvećih bezbedonosnih izazova međunarodne zajednice. Od 2016. godine aktivno edukuje decu, mlade i roditelje o opasnostima na Internetu i društvenim mrežama. 2017.je pokrenula sopstveni projekat pod nazivom Cyber Atis sa ciljem podizanja svesti kod dece i mladih o opasnostima na Internetu kao i širenju kulture ponašanja na društvenim mrežama. Do sada je održala oko 200 samostalnih predavanja u 19 gradova širom Srbije. Autor je knjiga ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’ i elektronskog “Priručnika za roditelje o bezbednosti dece na internetu”. Namlađi i najduži po stažu je stipendista Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije u periodu od 1997. do 2011.godine. Govori 4 svetska jezika i redovno u najčitanijim novinama i magazinima u Srbiji objavljuje tekstove na temu bezbednosti na Internetu. Član je mnogobrojnih organizacija i strukovnih Udruženja. Dobitnik je priznanja Udruženja E-razvoj za 2019.godinu za: „Veliko dosadašnje lično zalaganje i doprinos u promociji razvoja informacionog društva Republike Srbije

 

Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija (UN) u Srbiji. Fransoaz Žakob im 26 godina iskustva u humanitarnom i razvojnom radu, uključujućo 10 godina rada u Kancelariji Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u Aziji/Centralnoj Aziji, Istočnoj Evropi i Africi. Pre dolaska u Beograd 2019. godine, bila je dve godine predstavnica UNOPS-a u institucijama EU u Briselu. U periodu od 2011. do 2017. bila je direktorka UNOPS-a za Južnu Aziju. Obavljala je rukovodeće pozicije u UNOPS-u, UNRWA, ECHO(EU), nevladinim organizacijama i privatnom sektoru u Avganistanu, Bliskom istoku, Istočnom Timoru, Sudanu, Crnoj Gori, Ugandi, Ruandi i Demokratskoj Republici Kongo. Magistrirala je poslovnu administraciju na ESSEC-u u Parizu. Ms. Jacob brings 26 years of experience in humanitarian and development work, including 10 years of service to the United Nations Office for Project Services (UNOPS) in Asia/Central Asia, Eastern Europe and Africa. For the past two years, she has served as UNOPS representative to the EU institutions in Brussels. Prior to that, she was the UNOPS director for South Asia (2011-2017). She held management positions with UNOPS, UNRWA, ECHO(EU), NGOs and the private sector in Afghanistan, the Middle East, East Timor, Sudan, Montenegro, Uganda, Rwanda and the Democratic Republic of Congo. She holds a Master of Business Administration from ESSEC, in Paris.

Brankica Janković, master pravnica, izabrana je za poverenicu za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije prvi put u maju 2015. godine i drugi put u novembru 2020. godine u Narodnoj skupštini. Pre izbora bila je na funkciji državne sekretarke u Мinistаrstvu zа rаd, zаpоšlјаvаnjе i sоciјаlnu pоlitiku od 2012-2014. godine i direktorke Gerontološkog centra Beograd od 2006-2012. Bila je sekretarka i nastavnica u osnovnoj i srednjoj školi „Ruđer Bošković“ u Beogradu i producentkinja i direktorka marketinga RTV Politika i prethodno RTV Jugoslavija. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, master studije završila je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu i doktorantkinja je na Fakultetu za bezbednost u Beogradu. Govori engleski i ruski. Predaje na master studijama na predmetu Multikulturalni socijalni rad – antidiskriminacione politike i prakse na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, kao i na Visokim studijama bezbednosti Škole nacionalne odbrane Vojske Republike Srbije. Mentorka je na Regionalnom programu Podelite svoje znanje koji organizuje Evropski pokret u Srbiji, uz podršku Misije OEBS-a. Članica je redakcije stručnog časopisa „Socijalna misao“, predsednica uredništva časopisa Aktuelnosti i zamenica glavnog urednika stručnog časopisa Socijalna politika. Članica je Gerontološkog društva Srbije proteklih 15 godina, gde je angažovana na zaštiti ljudskih prava starijih građana; volonterka Crvenog krsta Srbije i počasna članica Bel Hospis kluba za palijativno zbrinjavanje. Takođe, bila je članica različitih strukovnih i stručnih udruženja u oblasti socijalne zaštite, članica brojnih humanitarnih udruženja i fondacija i Etičkog odbora Vojnomedicinske akademije. Inicijatorka je i članica nekoliko regionalnih platformi za saradnju žena i institucija za zaštitu ljudskih prava. Tokom profesionalne karijere učestvovala je u izradi različitih nacionalnih strateških i pravnih dokumenata. Objavila je brojne stručne radove i publikacije. Bila je nacionalna projektna direktorka na brojnim projektima, naročito u oblasti zaštite žena od nasilja – „Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja“ i “Integrisani odgovor na nasilje nad ženama“, nacionalna koordinatorka Radne grupe za starenje Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu, šefica pregovaračkog tima za poglavlje 19 (Socijalna politika i zapošljavanje) u procesu pregovora o pristupanju EU, predsedavajuća Pododbora za implementaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u oblasti Istraživanje, inovacije, informatičko društvo i socijalne politike i članica Političkog Saveta za sprovođenje Rezolucije 1325 Žene, Mir, Bezbednost. Vodila je nekoliko Saveta Vlade Republike Srbije – za starenje stanovništva osoba sa invaliditetom i prava dece, a takođe bila je i nacionalna koordinatorka za starenje i šefica nekoliko državnih delegacija Republike Srbije. Brankica Janković je dobitnica nekoliko nagrada i priznanja, među kojima i „Doprinos godine Evropi“ za 2018. i OEBS-ove nagrade „Ličnost godine“ za 2017. godinu, Nacionalnog priznanja za doprinos razvoju sistema socijalne zaštite koju dodeljuje Asocijacija socijalne zaštite Republike Srbije, „Petar Manojlović“ za doprinos unapređenju položaja starijih i „Zlatni točak“ za doprinos zaštiti ljudskih prava pripadnika romske nacionalne manjine, koju dodeljuje Nacionalni savet Roma u Srbiji.

Branislava Antović Aleksić diplmorana novinarka, urednica lifestyle portala Brana’s Divine World, vlascnica istoimene agencije Rođena je u Aleksincu pre 34 godine. Diplomirala je novinarstvo na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Odmah po diplomiranju pokrenula je svoj blog. Tri godine nakon njegovog pokretanja Branislava počinje profesionalno da se bavi blogovanjem. Iste godine dobija priznanje od strane PC Press magazina za jedan od pet najboljih blogova i jedan od pedeset najboljih sajtova u Srbiji za 2013. godinu. Sledeće godina kompanija Grand Aroma uvrštava Branislavu na spisak 50 uspešnih žena Srbije, a domaći magazin Bazar nagrađuje je nagradom Ličnost od stila. U novembru 2018. godine, u okviru manifestacija Wannabe Digital Awards, biva proglašena za lifestyle blogera godine, a u novembru 2019. godine jedna je od finalistkinja izbora Cvet uspeha za ženu zmaja, koji organizuje Udruženja poslovnih žena Srbije. U decembru 2020. godine od manifestacije Belgrade Fashion Week biva nagrađena nagradom ‘’Dragana Ćosić’’ za izuzetnu medijsku podršku domaćim modnim dizajnerima. Danas, Branislava je vlasnica PR agencije za komunikacije i odnose sa javnošću Brana’s Divine World i nalazi se na čelu tima od petnaestoro ljudi koje zajedno rade na sadržaju istoimenog portala, koji je u međuvremenu postao jedan od najpoznatijih lifestyle medija u regionu. Kako sama ističe uspela je da od svog hobija stvori svoj posao iz snova, a od svog bloga medij u kakvom je oduvek želela da radi.

Gospođa Dejana Kostadinova je 12. oktobra 2020. godine preuzela dužnost direktorke UNICEF-a u Republici Srbiji. Do preuzimanja dužnosti u Srbiji, bila je stalna predstavnica Republike Bugarske pri Kancelariji Ujedinjenih nacija u Ženevi, a kao članica učestvovala je i u radu Saveta za ljudska prava. Gospođa Kostadinova je radila i kao šefica Kabineta predsednika Republike Bugarske. Bila je zadužena za organizovanje političkih aktivnosti predsednika Republike i međunarodne pregovore. Bila je potpredsednica Vlade i ministarka za rad i socijalnu politiku u prelaznoj vladi. U tom mandatu bila je zadužena za formulisanje i realizaciju Vladinih politika u oblastima socijalne politike i tržišta rada, obrazovanja, zdravstva, kulture. Kao savetnica predsednika Vlade Republike Bugarske vršila je političku analizu i davala predloge za političke odluke koje se tiču socijalnih, kulturnih i pravnih pitanja. Kao zamenica ministra za rad i socijalnu politiku bila je zadužena za formulisanje i realizaciju politike tržišta rada i sprovođenje operativnog programa „Razvoj ljudskih resursa“. Gospođa Kostadinova je obavljala dužnost generalne direktorke Direkcije za praćenje prava deteta. Vršila je praćenje odeljenja za zaštitu dece, specijalizovanih institucija, škola, bolnica i nevladinih organizacija. Svoju karijeru započela je kao advokatica u sopstvenoj kancelariji specijalizovanoj za ljudska prava, a nakon magistrature na univerzitetu u Sofiji. U svojoj advokatskoj praksi posebno se bavila pitanjima prava deteta.

Nina Mitić, pomoćnica ministra – Sektor za antidiskriminacionu politiku i rodnu ravnopravnost Radno iskustvo Oktobar 2020 godine - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog; radno mesto: Pomoćnik ministra - Sektor za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti Oktobar 2020 godine - Savetnik van radnog odnosa za užu naučnu oblast Marketing na Fakultetu društvenih nauka u Novom Sadu, sa sedištem u Beogradu Jul 2017 – oktobar 2020 godina – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja; radno mesto: Pomoćnik ministra – Sektor za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti Novembar 2015 – avgusta 2017. Godine - Član nadzornog odbora u Specijalnoj bolnici za nespecifične plućne bolesti ‘’Sokobanja’’. Decembar 2015. – Jul 2017 godina - Komunalna policija, Beograd; radno mesto: Pomoćnik načelnika Septembar 2015 godina – decembar 2015- Komunalna policija; radno mesto: Portparol 2013. – 2015 godina - Generali osiguranje; radno mesto: Menadžer filijale, Direkcija za internu prodaju životnog osiguranja 2011-2013 godina - Ekonomski institut; radno mesto: Marketing menadžer 2007- 2011 godina - UNIKA (UNIQA) osiguranje; radno mesto: Marketing menadžer 2004 – 2007 godina - VEPECOO d.o.o, generalni zastupnik za uvoz i izvoz votke Stolichnay-e; radno mesto: Komercijalista 2002 – 2004 godina: KARIĆ fondacija; radno mesto: Marketing asistent Obrazovanje Septembar 2020 godine upisane doktorske studije - Fakultet za primenjeni menadžment, ekonomiju i finansije 2017. – Fakultet za primenjeni menadžment, ekonomiju i finansije, smer Planski-procesni menadžment Zvanje: Master menadžer Program obuke za državne službenike na položaju u saradnji sa SUK-om i nemačkom razvojnom agencijom GIZ (organizacijski i lični brend, poslovne komunikacije, poslovni protokol, odnosi sa javnošću i drugo) Radionica Social Media/E-diplomacy (medijska obuka u organizaciji Ministarstva za spoljnu politiku i britanske Ambasade i stručne podrške Diplo fondacije) 2017 godina – Položen stručni ispit za obavljanje poslova i primenu ovlašćenja načelnika komunalne policije po Programu stručnog osposobljavanja za komunalne policajce 2016 godina – Položen stručni državni ispit 2004 –2008 godina - Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu Janićije i Danica Karić- smer marketing Zvanje: diplomirani ekonomista 2002 – 2004 godina - Viša poslovna škola, smer marketing i trgovina Zvanje: diplomirani ekonomista 1999 – 2002 godina - XI Beogradska gimnazija; društveni smeri Srednja muzička škola „Mokranjac“-odsek solo pevanje Ostalo Strani jezici: engleski i nemački jezik. Bračno stanje: razvedena, majka jednog deteta

Milan Antonijević rođen je 1975. godine.Od 2001. radio je u Komitetu pravnika za ljudska prava – YUCOM, a za direktora je imenovan 2010. godine. Sa timom YUCOM-ovih advokata i pravnika, učestvovao je u strateškom zastupanju pred Ustavnim sudom Republike Srbije i Evropskim sudom za ljudska prava. Održao je brojna predavanja i treninge iz oblasti ljudskih prava, u zemlji i inostranstvu. Konsultant je UN, OSCE i drugih međunarodnih i drugih organizacija. Koordinira niz regionalnih i domaćih aktivnosti u oblasti pravosuđa, ljudskih prava i demokratizacije, a od 2015. godine i Radnu grupu za Poglavlje 23. Završio je Pravni fakultet u Beogradu i Školu ljudskih prava Beogradskog centra za ljudska prava. Prestižnu Čivning stipendiju Britanske vlade dobio je 2009. i na Bredford univerzitetu pohađao smer Prevencija konflikta, Korišćenje demokratije radi postizanja mira.

Marina Fratucan novinaratvom se bavi od 1984. Nakon saradnje sa TV NS odlazi na YUTEL, potom na Radio Slobodna Evropa, a 1997. godine osniva svoju TV produkciju urbaNS u okviru koje snima dokumentarne filmove, reportaže, serijale. Bila je dopsinik Bete, B92, TV Crna Gora. Sarađivala je na nekoliko projekata Internewsa, između ostalog na TV programu iz Haškog tribunala. Na TV Vojvodina radila pet godina autorsku emisiju Radar, koja je nagrađena za najbolji News Magazin na regionalnim evropskim javnim servisima CIRCOM. Dobitnica je i nagrade agencije SCAN za najslušanijeg novinara 1999. godine, otkriće godine 1987, 2021.nagrade Evropskog Pokreta u Srbiji "Živorad Kovačević" za doprinos regionalnoj saradnji i 2022. Novog Optimizma "Borci za slobodan grad". Na N1 uređuje i vodi regionalnu emisiju Crvena linija.