Biografije učesnika

Смиљана Грујић, психолошкиња / психотерапеуткиња конструктивистичког правца. Има дугогодишње искуство у образовању деце, младих и одраслих који брину о деци. Страствено верује у моћ образовања. Највише се бави емоцијама, комуникацијом, неспоразумима у међуљудским односима, изазовима личног раста и развоја. Машта о томе да свако дете има сличне могућности за развој. Верује да свако дете има потенцијал који треба открити и подржати. Воли да чита, највише ужива у Хогвортској школи магије, где се млади чаробњаци уче како да користе магију. Кооаутор Порграма “Подршка, не перфекција” намењен родитељима деце узраста до шест година, који се имплементира у Новак Дјоковић Фондацији, где и ради.

Ивана Михић је доктор психолошких наука, ванредни професор и истраживач у области раног развоја и учења и подршке породицама. Активна је и као едукатор и супервизор активности у Центру за подршку раном развоју и породичним односима „Хармонија“ и један од иницијатора креирања Новосадске мреже за децу која окупља организације и институције ангажоване у раду са децом и породицама у Новом Саду. Професионална интересовања су јој у области примењених истраживања и развоја на доказима темељених облика праксе квалитетном старању о деци. У том домену, аутор је и коаутор више програма- „Мала школа раног развоја“, „Медини читалачки програми“, „Дом је моје прво игралиште“, „Посетите нас“, „Наша прича“, „Вртић као сигурна база“. Ови програми су евалуирани и, и од стране породица и од стране професионалаца, процењени као примери добре праксе и важне подршке квалитетном родитељству. Сарадник је УНИЦЕФа на програмима раног развоја и раног образовања.

Маја Кнежевић Ромчевић преко 10 година година активно ради на унапређењу рада локалне самоуправе у Србији. Запослена је у Сталној конференцији градова и општина на позицији Шефице одељања за просвету, културу, спорт и младе и секретарка је Одбора за образовање, културу, спорт и омладину. По занимању је дипломирани социолог. Била је члан националних радних група за израду закона и подзаконских аката у области образовања, спорта, омладине и културе, као и члан радних група за израду националних стратегија за дате области. Активно се бави имплементацијом институционалног оквира и унапређењем рада локалне самоуправе широм Србије и радила на развијању великог броја модела правилника, пословника о раду, система извештавања и буџетирања различитих услуга и програма. Такође, организовала је преко 300 округлих столова, тренинга, конференција, радионица и вебинара, а и циљу дизања знања и размене добре праксе запослених у градовима и општинама широм Србије.

Ирена Марковић је струковна медицинска сестра, област медицинских наука; поливалентна патронажна сестра, са радним искуством у социјалној заштити у раду са децом, трудницама и мајкама са децом узраста до три године из вурнелабилних породица. Мајка сам троје деце. Са жељом да дам и лични допринос на пољу подршке родитељству и укажем на значај раних година на развој, здравље и благостање – оснивач сам фејсбук друштвене групе за подршку родитељству „Здрава беба“ где одговарам на питања забринутих родитеља широм света са циљем оснаживања породица са малом децом кроз саветовање и пружање конкретних предлога за превазилажење изазова током трудноће и у првим годинама након рођења детета да отклоне сумње, разреше недоумице и дођу до валидних извора информација. Посебно поље мојих интересовања је пружање подршке дојењу. Живим и радим у Београду. Радујем се новим изазовима.

Зорица Трикић је део ИССА од 2014 године. Пре тога је била програмска директорка ЦИП-Центра за Интерактивну Педагогију. У ИССА-и је задужена за различите програме, пројекте и иницијативе као што су Подршка и промоција запослених у сектору раног развоја, Уважавање различитости, Рад са децом избеглицама и мигрантима. Једна је од ауторки интенационалног пакета модула за обуку патронажне службе „Подршка породицама за подстицајну негу деце раног узраста“, као великог броја приручника за едукацију запослених у предшколским програмима. Зорица има дугогодишње искуство у раду на изради и имплементацији политика и програма за подстицање раног развоја и креирања услова у формалним и неформалним сервисима за оптимални развој сваког детета и пружање подршке родитељима и старатељима.  са посебним фокусом на најрањивије групе како деце, тако и одраслих који брину о њима. Као менаџерка у ИССА, тренерица и  консултанткиња има значајно интернационално искуство. У свом раду често је блиско сарађивала са УНИЦЕФ-ом у различитим улогама.  Зорица је тренутно и координаторка међународног УНИЦЕФ- ЛЕГО пројекта Разиграно родитељство на нивоу ИССА. 

Наташа Крстић, ванредна професорка на Факултету за медије и комуникације Универзитета Сингидунум, регионални консултант УНИЦЕФ-а у области утицаја пословног сектора на права деце.  Магистрирала на Економском факултету Универзитета у Београду. Докторску дисертацију из области менаџмента одбранила је 2014. године на Универзитету Сингидунум. У 2015. години стекла је звање дипломираног стручњака за дигитални маркетинг (Дип ДигМ) које додељује угледни британски Институт за директни и дигитални маркетинг (Тхе Институте оф Дирецт анд Дигитал Маркетинг, ИДМ) на основу положене „Професионалне дипломе из дигиталног маркетинга“. У 2016. години специјализирала је и оптимизацију веб сајта на интернет претраживачима (Сеарцх Енгине Оптимисатион, СЕО) на Универзитету Калифорнија – УЦ Давис. Ауторка је уџбеника „Дигитални маркетинг: Појмовник“ и "СЕО: од теорије до праксе" у издању ФМК књиге.     

 


Инга Мијаиловић редовно похађа семинаре, стручне скупове, курсеве из области педијатрије, менталног здравља, комуникације , менаџмента, организације и квалитета рада. Посебно је заинтересована за теме раног раста и развоја, правилне исхране и дојења. - Животне поруке и здравље породице-Градски завод за јавно здравље Београд и УНИЦЕФ - Саветовање за ризичне породице, семинар у три нивоа-Психолошка подршка породици-др Давис Хилтон-Лондон- Инститит за ментално здравље Београд и Градски завод за јавно здравље Београд - Популациона политика-семинар за патронажне сестре - Институт за мајку и дете Србије и Градског завода за јавно здравље Београд - Партнерство за здравље ОXАМ - Члан тима Радне групе РСК за Превенцију вертикалне трансмисије ХИВ –а са мајке на дете – Пројекат Глобал фонда за превенцију ХИВ-а,туберкулозе и маларије - Тренер на Тренингу тренера за добровољно поверљиво саветовање и тестирање - Уницеф и Завод за здравствену заштиту студената - Едукативни семинари: „Здраво родитељство“ Институт за ментално здравље Београд - Партнерство у заједници – Градски завод за јавно здравље Београд - Палијативно збрињавање у Србији – Градски завод за јавно здравље ;Београд - Курс 1. категорије са међународним учешћем : „Модерн аппроацх то лацтатион анд бреастфеединг“; Свеучилиште у Сплиту – Медицински факултет ;Република Хрватска, Аутор, коаутор и излагач више акредитованих стручних радова : - Д. Матијевић и група аутора: Хеалтх промотион ин Ацтион: Патронаге Виситинг Нурсе Пројецт, Броцхуре, ИПХ Белграде, ЦПХА/ЦИДА, 2004 - Д. Матијевић и група аутора: Прве године живота трају вечно, Приручник за рад са родитељима, Београд, Градски завод за заштиту здравља, 2005. - Мила Пунић;Драган Илић;Инга Мијаиловић:Водич за тренере –припрема семинара за обуку саветника за ДПСТ, Београд,2006 - Крстев С, Маринковић Ј, Симић С, Матијевић Д, Котевић А, Коцев Н, Бондy С, Смитх С, Цахувин Ј: Истраживање пушења код трудница и породиља у Србији, Удружење за јавно здравље Србије, Университy оф Торонто - Тобаццо Ресеарцх Унит, ЦПХА/ЦИДА, 2009. - Вучковић А, Мијаиловић И, Лазић Г, Приказ кампање „Здрава животна средина за здравље наше деце“ Симпозијум здравствених радника Републике Србије, Савез здравствених радника Републике Србије, 2008 Златибор ДРУГЕ СПОСОБНОСТИ И КОМПЕТЕНЦИЈЕ - Тачна, организована и поуздана у организацији послова и извршавању радних задатака - Комуникативна , тактична , толерантана у међуљудским односима - Конструктивна и ефикасна , способна да ради под притиском и у кризним ситуацијама.

Споменкa Дивљан, стручна сарадница – психопедагог у Предшколској установи "Радост", Нови Бановци. Учесница, менторка или спољна сарадница МП у програмима и пројектима: “Школа без насиља”, “Професионална оријентација у Србији”, “Вртићи без граница 2”, „Школице живота“, „Унапређивање квалитета предшколског васпитања и образовања кроз унапређивање механизама за вредновање предшколских установа и развој система подршке“, као и „Успостављање мреже практичара за подршку предшколском васпитању и образовању“. Тренер/ментор на обукама „Године узлета“ у ПУ Србије, као и мастер тренер програма Брига о родитељима и старатељима у оквиру програма “Подршка подстицајном родитељству кроз игру”. Сертификовани тренер за програме „Корак по корак „ за ОШ, „Примена интерактивних метода у васпитно – образовном раду“, Водитељ школе за родитеље,, “Дечји вртић као породични центар“ и тренер за подстицање асертивних вештина у понашању, вршњачку медијацију, животних вештина (Оли психодинамски интегративни приступ). Коауторка приручника:“Вртић као сигурна база“ (Публик практикум) и као и збирке текстова са саветовања за стручне сараднике предшколских установа “Могућности примене теорије афективне везаности у саветодавном раду са породицама“ (Филозофски факултет у Новом Саду).