Home Vesti OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T- Unapređenje sistema socijalne zaštite

OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T- Unapređenje sistema socijalne zaštite

204
0

U okviru projekta OSOBE SA INVALIDITETOM MENJAJU SVE(S)T, koji realizuje Color
Media Communications, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja istraživali smo u kom smeru se odvija unapređenje Sistema socijalne zaštite u Srbiji.

Među brojnim zanimanjiama koja su veoma važne karike u postizanju kvaliteta života u
svakom društvu je svakako i zanimanje socijalnih radnika. Socijalni radnici pomažu ljudima u prevladavanju socijalnih nedaća, koje dolaze usled različitih problema, kako bi ih oni lakše prepoznali, razmotrili moguća rešenja i vlastitim snagama, odnosno mogućnostima, izašli sa njima na kraj.

Svakako, socijalni radnici su deo sistema socijane zaštite koji predstavlja stub svakog
društva, a o ovoj temi govorilo se i na Svečanoj akademija povodom obeležavanja 10 godina postojanja Komore socijalne zaštite.

Tom prilikom, Ministarka Kisić je rekla da su socijalni radnici odgovorni, savesni,
požrtvovani, nesebični, da brinu, osnažuju i pronalaze najbolja rešenja za građane kojima je pomoć potrebna i istakla: „Vi ste naši tihi heroji, radite profesionalno svoj posao, često ste odvojeni od porodica i nemate radno vreme“.

Ono što je verovatno za korisnike socijalnih usluga bilo mnogo upečatljivije jeste informacija o tome da je na unapređenju sistema socijalne zaštite dosta toga urađeno u prethodnom periodu i da se i dalje radi na kadrovskom jačanju svih ustanova socijalne zaštite. Prema rečima Kisić-Tepavčević neophodno je poboljšati i medijsku sliku, odnosno izveštavati o dobrim stranama ove profesije i o tome koliko stručni radnici pomažu svojim sugrađanima.

Još jedna važna informacija za korisnike socijalnih usluga, koja bi mogla da bude njihovo
ohrabrenje nakon junskog protesta je i to da je za projekte iz oblasti socijalne zaštite,
uključujući i projekte koji se odnose na osobe sa invaliditetom, ove godine iz oportuniteta,
izdvojeno je više od 60 miliona dinara.

Takođe, javnost treba da zna i to da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ otpočelo proces izrade Akcionog plana za Strategiju deinstitucionalizacije i razvoja usluga socijalne zaštite u zajednici za period 2022-2026. godina, za šta je formirana radna grupa u čijem su sastavu predstavnici državnih organa, ustanova u sistemu socijalne zaštite i organizacija civilnog sektora koje su aktivno uključene u proces izrade navedenog dokumenta javne politike.